Kabataş’tan sonra 2. Cami yalanına onlar bile isyan etti

“Kabataş yalanı”, “camide içki içtiler yalanı”ndan sonra şimdide “Çamlıca Camii’nde şampanya patlattılar” yalanı ortaya atıldı. Bu yalana AKP’liler bile isyan etti. AKP’li Taha Ün, hükümete yakın sosyal medya hesaplarını eleştirdi.

Sosyal medyada “Sağlam İrade” ismiyle yer alan Taha Ün, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir mesaj paylaştı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen, AKP’li Taha Ün, hükümete yakın medyayı ve sosyal medya hesaplarını eleştirdi.

KRT TV‘ye göre; Hükümete yakın bir çok isim, iktidara yakın medyanın ve sosyal medya hesaplarının yaptıkları yalan haberlerin AKP’ye zarar verdiği, hatta İstanbul seçiminin kaybedilmesinde büyük rol oynadığı yorumları yapılmıştı. Taha Ün de hesabından, “Maltepe’de bir ana caddede ‘şampanya patlatarak’ yapılan kutlamayı ‘Çamlıca Camii’ne gelip şampanya patlattılar’ demenin kime ne faydası var? Yani bu yalanı ortaya atınca, bizi bize düşman edince tam olarak ne oluyor? izah edebilecek kimse var mı?” şeklinde mesaj yazdı.

Taha Ün’ün bu mesajına Maltepe Belediyesi de, kendilerine böyle bir bilginin gelmediğini ifade etti. Sonrasında ise yine belediyenin hesabından, Taha Ün’ün hassasiyetinden dolayı kendisine teşekkür edildi. Bunun yanı sıra belediyenin hesabından yapılan bir başka paylaşımda, Maltepe’de kutlamaların yapıldığı meydanın yakının da Merkez Camii’nin olduğu belirtilerek şöyle denildi; “Sevgili vatandaşlarımız merhaba. Maalesef uzunca bir zaman ısrarlı çabalarımıza rağmen Büyükşehir Belediyemizce ihmal edilen meydanımız oldukça küçük, kutlamalar genellikle burada yapılıyor ve hemen karşısında da Merkez Camimiz bulunmakta. Arada 5 metrelik mesafe bile yok.” Belediyenin bu mesajı, “Merkez Camii ile Çamlıca Camii’ni de karıştırmışlar” yorumlarına neden oldu.

İşte o mesajlar:

KABATAŞ YALANINDA NELER YAŞANMIŞTI

Gezi Parkı olaylarının sürdüğü günlerde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu, Kabataş’ta güpegündüz saldırıya uğradığı iddia edilmişti. Belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grup, bebeğiyle birlikte durakta bekleyen genç kadını dövdüğü, üzerine idrarlarını yaptıkları öne sürülmüştü. Ancak ortaya çıkan görüntülerde bırakın kadının üzerine ‘idrar yapılmasını’ fiziki bir müdahale bile bulunmuyordu.

Gözler kadına ve sözde güvenlik kameralarına dayanarak olayı bir vahşet olarak Türkiye’nin gündemine sunan gazetecilere çevrilmişti. ANcak o gazetecilerden ses çıkmamıştı.

İşte o gazeteciler ve o dönem çalıştıkları kurumlar:

ELİF ÇAKIR- STAR GAZETESİ

Zehra Develioğlu’yla ile ilk röportajı Star Gazetesi’nden Elif Çakır yapmıştı. Görüntüleri kendisinin de izlediğini iddia eden Çakır yaşanan saldırıyı doğrulamıştı.

 BALÇİÇEK PAMİR – HABERTÜRK

Develioğlu ile görüşen bir başka kadın gazeteci Balçiçek İlter ise o dönem, “Ben cesur bir kadın tanıdım o gün…
Kalabalık bir grup tarafından darp edilen, tacize uğrayan, bebeği ve kendisi için ölümüne korkan, olur da şikayette bulunursa sokakta tekrar başına bir şey gelir mi kabusu gören…
Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine… Ellerini hiç bir yere koyamayışına… Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına… Kabuslarına, sütten kesilmesine değinmiyorum bile… Ruhunda telafisi imkansız darbeler yaratmış bir şey yaşadı Zehra!”
 diye yazmıştı.

Zehra Develioğlu ile röportaj yapan ve , ‘morluklarını gördüm’ diyen Balçiçek İlter Twitter’dan açıklama yaptı. Balçiçek İlter tweetlerinde şunları yazdı:

Kabataş görüntülerini izledim.Ayıp bana ait değil,”Kadının beyanı esastır”diyerek dinlediğim Zehra hnm’a aittir, açıklama yapmak zorundadır! Bu arada bu akşama kadar hiç görüntü izlemedim, izlediğimi de hiç iddia etmedim, beni başkalarıyla karıştırmayın,arşivler yazılanlar ortada! Kabataş’ı, nasıl yanıltıldığımı, özürümü yarın Türkiye’de yazacağım, hiç merak etmeyin.Şimdi küfür ve hakaretlerinizi alıp dağılabilirsiniz!

İSMET BERKAN – HÜRRİYET GAZETESİ

Olayın ‘vahşiliğini’ doğrulayan bir başka kalem ise gazeteci İsmet Berkan’dı. İsmet Berkan ve o günlerde attığı twit bir kez daha gündeme geldi. Berkan, hakkındaki iddialarla ilgili olarak NTV’ye konuştu ve izlediği görüntülerin yayınlanan görüntüler olduğunu söyledi. Programda O görüntülerde iddia edildiği gibi dayak ve tacizin olmadığı yönünde bir izlenim oluştuğunun hatırlatılması üzerine Kanal D’nin büyük bir gazetecilik başarısıyla efsaneyi bitirdiğini ifade etti.

Berkan; “Görüntülere bakıyoruz ve hiç bir şey yok. Peki siz ne izlediniz, ne görmüştünüz diye soruluyor?” sorusuna

“Görüntüye bakınca, insanların ne beklediklerini bilmiyorum. Ben de öyle bir kanaat oluşmuştu, taciz olduğuna yönelik o dönemde izlediğim zaman . Benim de öyle çok önemsediğim bir konu değildi açıkçası yani. Bu konuda ne yazı yazdım, ne haber yaptım, ne de twitter’da bir neşriyat yaptım, attığım bir kaç tiwitin dışında. Bu konuda da zaten hemen hemen hiç konuşmadım. Geçtiğimiz hafta bir televizyon programında, soruldu ve soru üzerine şimdi söylediklerimi söyledim. Çok kısaydı zaten görüntüler.” dedi.

VE DİĞERLERİ…

Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Habertürk gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca ve Milliyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı da, dayak ve taciz iddialarını sıklıkla kamuoyu gündemine taşıyarak, iddiaların arakasında duran isimlerdi. Yükselir vicdanının rahat olduğunu söylerken, Alçı ise iddiasında ısrar etmişti.

CAMİDE İÇKİ İÇTİLER YALANI

Gezi Parkı eylemleri sırasında bir başka yalan da Bezm-i Alem Valide Sultan Caminde içki içildiğiydi. Dönemin Başbakanı Erdoğan da görüntüleri Cuma günü yayınlacağını açıklamış ancak üzerinden 6 sene geçmesine rağmen hiçbir şey yayınlayamamıştı.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: