Kaçak ocakta bir işçi öldü, Vali ‘kendini istediğin gibi öldüremezsin’ dedi

Zonguldak’ta ruhsatsız maden ocağı girişindeki meyilli bölgede düşen Afganistan vatandaşı yaşamını yitirdi. Bu ölümün ardından Vali Bektaş ise tuhaf bir açıklama yaptı.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan Afganistan uyruklu Abbas İ. ocak girişinde “desandre” olarak adlandırılan meyilli bölgede düşmüş ve hayatını kaybetmişti.

Yaşanan bu ölüm, bölgedeki kaçak ve denetimsiz maden ocaklarını bir kez daha gündem haline getirirken Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’tan tuhaf bir açıklama geldi. Vali Bektaş, devletin kaçak ocaklara karşı uygulamalarından söz ederken madende ölen işçide bulup “Niye kaçak ocakları devlet önlemeye çalışıyor. Niye? ‘Ben istediğim gibi kendimi öldürebilirim’ deme lüksü yok vatandaşın. Sen istediğin gibi kendini öldüremezsin. Biz buna müsaade etmeyiz.” dedi.

Vali Bektaş’ın sözleri şöyle:

“Kapatılmış, patlatılmış ocak, faaliyete geçirmeye çalışıyorlar. Kaçak işçi yani göçmen işçilerle bu işi yapıyorlar. Ruhsatı olmadığı için Afganistan’dan kaçak işçi çalıştırıyorlar. Çalışıyorsak ruhsatlı ocaklarda çalışacağız, çalışıyorsak sigortalı olarak çalışacağız, çalışıyorsak çalışma güvenliğinin gerekli tedbirlerinin alınmış olduğu ocaklarda çalışacağız. Devlet düşünmüş, iki asgari ücret demiş, ruhsat şart demiş, bunlar olmadan çalışacak yer bulamıyorlar, öyle şey olmaz. Bu neyin kaçağı; ben söyleyeyim size; kuralların kaçağıdır. Kurallar kim içindir, devlet için değil insanlar içindir. Devlet vatandaşı için bu kuralları koyuyor. Niye kaçak ocakları devlet önlemeye çalışıyor. Niye? ‘Ben istediğim gibi kendimi öldürebilirim’ deme lüksü yok vatandaşın. Sen istediğin gibi kendini öldüremezsin. Biz buna müsaade etmeyiz. Kurallara uygun istediğimiz gibi yaşayalım, yaşamanın yollarını arayalım, ölmenin değil.”

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: