Karnavalın gözdeleri Trump ve Erdoğan

Şarkı söylemek, içmek ve dans etmek karnavalın olmazsa olmazları. Buna bir de siyasi hiciv ekleniyor. Siyasileri hicveden el yapımı araçlarla yapılacak geçit töreni, karnavalın en renkli görüntüleri arasında yer alıyor.

default

“Yavaşça ezip geçiyor”

Donald Trump Sam Amca’yı dümdüz ediyor. Tekerleğin altında sadece ABD’nin siyasi kültürü değil aynı zamanda iklim koruması ve liberal göç politikaları da kalıyor.

default

Türk misafirperverliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir tatilciye cezaevinin yolunu gösteriyor. Bu aracın sloganı “Arkadaşlarınızın yanında tatil” Mainz’daki karnaval geçitinde kullanılacak bu araç Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmasına atıfta bulunuyor.

default

Türkiye’ye giden tatilciler parmaklıklar ardında

Karnavalın Köln katılımcıları da durumu benzer şekilde görüyorlar. Güneş, deniz ve sahilin keyfini çıkarmak yerine tatilciler kendilerini kelepçelerle parmaklılar ardında buluyor. Bu araç “Recep T. Usulü Dans” sloganını kullanıyor.

default

Macron’a “Yürüyüş” eleştirisi

Seçime girerken sloganı “Yürüyüş” olan Emmanuel Macron bu sefer arabaya binen bir Napolyon olarak tasvir ediliyor. Ancak böyle hurda bir arabayla nasıl ilerlemeyi düşünüyor dersiniz? Fransa Cumhurbaşkanı ne kadar karizmatik olsa da bu Fransız ekonomisinin zayıflamasına engel olmuyor.

default

Bakan depoyu dolduruyor

Bu sene karnavalda Almanya’nın dizel skandalı da hicivden nasibini alıyor. Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt egzozu zehirli gazlardan arındırmak için dizel bir aracın deposuna tuvaletini yaparken tasvir ediliyor. Ulaştırma Bakanı otomobil endüstrisine karşı tavizkar davrandığı için eleştirilmişti.

default

Kaplumbağa Merkel

O, ebedi Şansölye. SPD koalisyonu kabul ederse 4. defa başbakanlık görevini üstlenecek. Yavaş, inatçı ve ağzındaki karahindiba yaprağına bakılırsa alçak gönüllü bir biçimde dünya politika ormanında ilerliyor.

default

Fişek

Merkel çevresindeki olaylardan etkilenmeden yavaş yavaş ilerlerken, SPD lideri Martin Schulz derinden sarsıldı. Sosyal demokrasinin yeni temsilcisi olarak karşılanmıştı ama seçimlerde ağır bir yenilgi aldı. Bu sene karnavalda onu patlayan bir fişek olarak tasvir ediyorlar.

default

Kim Jong ile Dirty Dancing

Romantik Hollywood filmi Dirty Dancing’i (İlk Aşk İlk Dans) hatırlayan var mı aranızda? Bu karnaval aracını hazırlayanlar Kim Jong Un’u filmin başrol oyuncusu Patrick Swayze’ye benzetmişler. Tabi Jennifer Grey ile dans etmek yerine atom bombası taşıyan bir roket ile dans ediyor. Bu onun hayatının aşkı mı dersiniz?

DW

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: