Kiminin ciğeri, kiminin beyni yanıyor

Neredeyse her yıl ve nedense sahil bölgelerinde çıkan yangınlar ülkenin ciğerlerini söküyor. İnsanların bakış açısı da değişmeye başladı. Bir çoğu ormanların bilinçli yapıldığını düşünüyor. Sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan bu. Elbette biz bu yangınların hiç olmazsa doğa olayı olduğuna inanmak istiyoruz. Yangın söndürme işlemi bittikten sonra açıklanacak raporlar bize ne olduğunu gösterecektir. Şimdilik söylentilere göre, tarla temizliğinden çıktığını duyuyoruz yangının.

Ormanlarımızın yandığını bizler ciğerlerimiz de yanarken izlerken, yetkililerin açıklamaları ise o koltuklarda oturmayı haketmediklerinin göstergesi oldu. Üzülerek ve kızarak izledik. Çünkü bizlerin vicdanı o kadar basit duramıyor.

Bakan Pakdemirli şu açıklama yaptı:

Tedbir amaçlı boşaltılan evlere geri dönüşler başladı. Ciddiye aldığımız bir yangındı. Söndürme işleri devam ediyor. Korktuğumuz gibi değil. Can ve mal kaybımız yok.

Peşinden Vali Civelek açıklama yapıyor:

Söndürme çalışmalarıyla ilgili bilgileri verdikten sonra, yangının devam ettiği alanda can ve mal kaybı yaşanmadığını belirtiyor.

Can kaybının olmadığını söyleyen bakan ve vali, orman içerisinde yaşamını sürdüren hayvanları yok sayıyor. O hayvanlar ki, doğanın dengelenmesi açısından bir çok insandan çok daha faydalı doğa için. Peki ya ağaçlar. Ağaçlar hem can, hem mal taşıyor bünyelerinde. Ağaçsız bir dünya düşünebiliyor musunuz? Bakan bey ve vali düşünebiliyorlar ki, böylesine vicdansız açıklamalar yapabiliyorlar. Onlar için can insan, mal insanın yaşam varlığı. Yoksa oy potansiyeli olan can sayılıp, olmayan candan sayılmıyor mu?

Sayısını biliyor musunuz bakan bey?

Orada kaç hayvan canını alevlere teslim etti?

Kaç hayvan türü yok oldu?

Ne acılar çektiler ölene kadar?

Sizin vicdanınızda o canların yeri var mı?

Ve o kızılçamlar.

Bir ağacın yetişmesi kaç uzun yıl alıyor. Kaç canlıyı barındırıyor.

Aynı bölgede belediye başkanı Alim Karaca da açıklama yapıyor.

Yangın ciğerimizi yaktı diyor başkan.  Göcek doğa ve hayvan derneğindeki hayvan dostlarımızı güvenli alanlara taşıdık.  Ancak orman içinde hayatını sürdüren bir çok canlı zarar gördü.

Bakanın veya valinin yapması gereken doğru konuşmayı belediye başkanı yapıyor. Çünkü , o ormanın, ormanda yaşayan canlıların önemini de değerini de biliyor. Bildiği için doğru açıklamayı yapıyor.

Böylesi büyük yangınlarda kiminin ciğeri, kiminin beyni yanıyor.

 

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: