Krizin Bedeli İnanılmaz Tavizler!

Deneyimli gazeteci Zeynep Gürcanlı, ABD’ye rest üstüne rest çeken AKP hükümetinin Rusya, Çin ve Katar bloğuna yakınlaşmasını irdeledi. Ortaya inanılmaz tavizler çıktı! İşte onlar…
‘ Hamaseti bir tarafa bırakın. Karşımızda apaçık duran Türkiye’nin çok ciddi bir ekonomik kriz içine giriyor olması. AKP, kendisinden önceki koalisyon hükümetinin “acı reçeteyi” içip IMF ile anlaşması nedeniyle, 16 yıl boyunca yaptığı büyük yanlışlara rağmen, böylesine büyük bir ekonomik krizi yaşamadı. Şimdi birden bire karşısında bulunca ise “dostlara” ya da “dost görünenlere” başvurdu, yönünü dünyada -henüz- kavga etmediği birkaç ülkeye çevirdi.
İlk gelen “müjde” Çin’den oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, Çin’den sağlanan 3.6 milyar dolarlık krediyi büyük bir başarıymış gibi kamuoyuyla paylaştı. Ne Albayrak’ın, ne AKP’nin, ne de yandaşların paylaşmadığı ise bu kredinin bir “bedeli” olduğuydu.
1 MİLYON UYGUR TÜRK’Ü TOPLAMA KAMPLARINDA
O “bedel”in ne olduğu ise geçen hafta BM Etnik Ayrımcılığı Önleme Komitesi’nin Cenevre’de yaptığı toplantıda kendini gösterdi. Komitede görev yapan uzman Gay McDougall, Çin’de 1 milyondan fazla Uygur Türkü’nün ülkedeki siyasi toplama kamplarında zorla tutulduğunu açıkladı. Bitmedi; aynı uzman bu bir milyon kampa hapsedilmiş Uygur Türkü’ne ek olarak, 2.2 milyon Müslüman Uygur’un da bu kamplara günü birlik alınarak, “siyasi eğitime” tabi tutulduğunu anlattı. Sahi, Çin’den 3.6 milyar dolar kredi alan AKP hükümetinden bu konuda herhangi bir ses duydunuz mu?

uygur türkleri ile ilgili görsel sonucu
KATAR’IN YATIRIMININ BEDELİ KIBRIS MI?
AKP’nin krizi aşmak için başvurduğu ikinci ülke, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kardeşim” dediği, hemen hemen her ay yüzyüze görüştüğü Emir El-Thani’nin yönetimindeki Katar oldu. Katar’dan 15 milyar dolar yatırım geleceği vaadiyle, ekonominin ateşi düşürülmeye çalışıldı. (Geçen yıl yapılan resmi açıklamalarda 2018’de Katar’dan 20 milyar dolar yatırım geleceği söylenmişti. Acaba Katar yapacağı yatırım miktarını neden 15 milyar dolara düşürdü sorusu ise henüz yanıtlanmış değil.) Peki, Emir’e “kurtarıcı” muamelesi yapan AKP hükümetinin, Katar milli petrol şirketi Amerikan Exxon Mobil ile Kıbrıs açıklarında petrol/doğalgaz aramaya başlayınca ne yapacak? Şubat ayında İtalyan ENİ şirketi Kıbrıslı Rumlarla anlaşıp Kıbrıs adası açıklarında doğalgaz aramaya kalkınca, Türkiye bölgeye savaş gemilerini göndermiş, İtalyanlara çok sert çıkmış, sonuçta ENİ’nin araştırma gemisi geri çekilmek zorunda kalmıştı. Aynı sertlik, Amerikan-Katar ortak petrol arama operasyonuna da gösterilebilecek mi?
TÜRKİYE’DEN KIRIM İŞGALİNİ TANIMA ADIMI
ABD ile yaşanan krizde Türkiye’nin “dost” diye yanaştığı üçüncü ülke ise Rusya. ABD ile girilen “sağırlar diyaloğunda” Moskova yönetimi Türkiye’nin yanında durdu. Türkiye üzerinden, kendisine de yaptırım uygulayan ABD’ye adeta kafa tuttu. Ve elbette Ankara’ya bunun da bir bedeli oldu: Basına pek yansımadı ama Ankara, Kırım konusunda çok önemli bir adım attı. Rusya’nın Kırım’ı işgaline AKP hükümeti karşı çıkmış, Ruslar çekilmeden Kırım’la olan ekonomik ilişkileri de doğrudan feribot seferlerini de durdurmuştu. Ve Kırım’la Türkiye arasında iki yıldır yapılmayan feribot seferlerinin -ne değiştiyse- sonbahar aylarında yeniden başlayacağı açıklandı. AKP hükümeti bu adımla, zımnen Rusya’nın Kırım’ı işgalini de “kabullenmiş” oldu. Bizim bildiğimiz “yerli-milli” dış politika, hamasi nutuklarla, şov amaçlı telefon kırmalarla yürütülmez. Türkiye’nin milli davasını, soydaşlarını korumaktan geçer…’

yuzdeyuzhaber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: