Kuzuca değerlendirme: Virüs sosyal medya abartısı

Birileri mi kulağına bir şeyler fısıldıyor, yoksa oturup bunları kendisi mi düşünüyor bilemem ama, Kuzu yine attığı tweetle ben de buradayım dedi. Uyuşturucu baronuyla ilişkileri konusu gündeme geldiğinden beri kendisini sosyal medya da kısıtlayan Kuzu, koronavirüs konusunda yine sahnelere çıktı.

Şöyle bir açıklama yaptı Kuzu;

“Ebola 1976’da 13 bin; Sars 2002’de 8 bin; Mers 2012’de 858; domuz gribi 2009’da 8238 can aldı. Aslında yakalanan kişiler ile ölenlerin oranı Covid-19’dan daha fazla. Daha çabuk yayılıyor ama daha az öldürücü Peki neden dünya diken üstü?Sosyal medyanın abartısı dışında bir şey mi var?”

Sayılan hastalıkların bulaşıcılık oranlarını şöyle bir gözden geçirelim

Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, Koronavirüs’e ilişkin yaptığı açıklamada virüsün SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı olduğuna işaret ederek, “MERS’in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS’ın 1,8. Oysa Covid-19’un yaklaşık 3” demişti.

Kuzu ya göre sosyal medya abartısı olan bu virüsün yani koronavirüsün bulaşıcılık oranı oldukça yüksek. Buna göre bir değerlendirme de biz yaparsak şunu söyleyebiliriz.

Kuzu sosyal medyayı bilerek hedef alan bu tip yorumlar yapıyor. Çünkü havuz medyasında olmayan haberler ve görüntüler sosyal medya da anında paylaşılıyor. Sosyal medyada yapılan değerlendirme ve yorumlar yalakalık üzerine değil, eksik yapıldığı düşünülen konular hakkında eleştiri üzerinedir.

Birileri mi kulağına fısıldıyor, yoksa oturup bu tür söylemleri kendisi mi düşünüyor anlayamadım.

Kuzu, hepsinden önce devletin almış olduğu kararlara baksa durumun ciddiyetini anlaması gerekir ama hey haaattt.

Okullar kapalı, camilerde toplu namaz yasak, 65 yaş ve üzeri sokağa çıkamıyor, bir çok iş yeri kapatılmış sayın Kuzu. Görmeniz gereken en önemli ciddi neden ise, sağlık bakanı kendi hastanesinde çalışanları zorunlu izne çıkardı.

Sence bunlar sosyal medya abartısı mı?

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: