Mağara resimleri değil: Yıldız sistemlerine ait haritalar

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi, eski mağaralarda bulunan resimlerin yıldız sistemlerine ait haritalar olduğunu açıkladı.

Mağara resimleri

Yetkililer, mağaralarda Yontma Taş Devri (Paleolitik Çağ) ve Cilalı Taş Devri’ne (Neolitik Çağ) ait hayvan resimlerinin aslında takımyıldızlarına ait görüntüler olduğunu açıkladı.

Üniversitenin sitesindeki açıklamaya göre; bilim insanları daha önce mağaralardaki resimlerde eski çağ insanının günlük yaşamının ya da av sahnelerinin görüntülendiğini düşünüyordu.

Ancak Türkiye, İspanya, Fransa ve Almanya’daki mağaralarda  detaylı araştırmalar yapıldı.

Araştırma sonrasında uzmanlar, resimlerin standart bir teknolojiye göre oluşturulduğu ve astronomi alanında önemli bilgi birikimlerine işaret ettiği sonucuna vardı.

Buzul Çağı'ndan kalma mağarada 12 bin yıllık duvar resimleri bulundu

Mağara resimleri

Araştırmacılara göre bu keşif, insanların 40 bin yıl önce dahi yıldızların konum değişimi ile ilgili bilgilerini kullanarak zamanı takip ettiklerinin bir göstergesi olabilir.

Açıklamada ayrıca takımyıldız şemalarının, doğal felaketler gibi önemli olayların kaydının tutulması için de kullanıldığı belirtildi.

Fransa’daki Lascaux mağarasında yer alan resimler örnek olarak gösterildi. Söz konusu görüntülerin çok eski dönemde dünyaya bir göktaşının çarpmasıyla ilgili bilgileri içerdiği kaydedildi.

Bu felaketin yaklaşık 17 bin yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor.

Ekvator Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: