MANTAR TOPLAYAN KÖYLÜYE MESLEKİ YETERLİLİK İSTENİYOR!

CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, orman köylüsü için TBMM’ye soru önergesi verdi.“Eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de sayısı 20 bin 721’e ulaşan orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza mantar, defne toplamak için Mesleki Yeterlilik kriteri getirdiler!”

MANTAR TOPLAYAN KÖYLÜYE MESLEKİ YETERLİLİK İSTENİYOR!

KÖYLÜYE GARABET DÜZENLEME!

Sayısı 20 bin 721 olan orman köylerinde yaşayan köylülerden Mesleki Yeterlilik isteniyor!

CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, orman köylüsü için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Aygun:

Eski köye yeni adet getiriliyor. Türkiye’de sayısı 20 bin 721’e ulaşan orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza mantar, defne toplamak için Mesleki Yeterlilik kriteri getirdiler!”

“Çoğu okuma yazma bile bilmeyen, Türkiye’nin en eğitimsiz ve en fakir kesimleri arasında yer alan 60-70 yaşındaki insanlar nasıl belge alsın!”

“Bu insanların belge almak için sınava sokulması nasıl bir mantıktır? Adeta bu insanların yaşam-geçim kaynakları elinden alınmak isteniyor! Üstelik mantar, ada çayı toplarlarsa 500 TL idari para cezası alacaklar! Bu nasıl vicdansızlıktır!”

Türkiye’de 20 bin 721 orman köyü bulunuyor. AKP iktidarı, ormanlardan topladıkları ürünlerle geçinen orman köylüsüne ve orman yetiştirme-bakım işçisinde Mesleki Yeterlilik arama kararı aldı! Yaşadıkları topraklarda yüzyıllardır ormancılıkla geçinen ve birçoğu ilkokul diplomasından yoksun, Türkiye’nin en yoksul ve eğitimsiz kesimleri arasında yer alan orman köyü nüfusuna kayıtlı olan köylüler, 10 Kasım 2019’a kadar belge alamazsa ormanlardan geçinemeyecekler, adaçayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine toplayamayacaklar!

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle kapsamlı bir soru önergesi verdi.

T.C. Orman Genel Müdürlüğü’nün 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” koşulu getirilmesini sert bir dille eleştiren Aygun, “Bu düzenleme, aylık geliri 1000 lirayı bile bulmayan orman köylüsünün geçim-yaşama kaynaklarını elinde almaktır. Bu, vicdani midir” diye sordu.  Aygun, 60-70 yaşındaki insanların bu saatten sonra nasıl belge alabileceği sorusunu yöneltilirken, “Bu düzenleme iptal edilsin” çağrısı yaptı.

 

 

Gazete Kritik

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: