Millete koydukça yükselen şirket: Cengiz Holdinge 2017’de 8 kamu ihalesi

Cengiz Holding’in AKP döneminde kamu ihalelerine dayanan büyümesi 2017’de de sürdü. EKAP istatistiklerine göre, şirketin yalnızca 2017 yılında 7 milyar 901 milyon liralık kamu ihalesi aldığı ortaya çıktı

Artvin Cerattepe’deki maden faaliyeti için mahkemenin iptal ettiği “ÇED olumlu” raporunda yaptığı değişikliklerle rapora yeniden geçerlilik kazandıran Cengiz Holding’in AKP döneminde artan etkinliği Elektronik Kamu Alımları Platformu’nun (EKAP) istatistiklerine de yansıdı. Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu holdingin yalnızca 2017 yılında devletten 7 milyar 901 milyon liralık ihale aldığı ortaya çıktı. Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır A.Ş.’nin Cerattepe’de yaptığı ve doğa katliamına yol açan madencilik faaliyeti nedeniyle kamuoyunda tepki çeken kuruluşun 2017’de en fazla ihale aldığı kamu kurumu ise “Karayolları Genel Müdürlüğü” olduğu öğrenildi.

12 milyar liralık kamu ihalesi

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin‘in haberine göre; AKP döneminde aldığı kamu ihaleleriyle değerine değer katan ve 2010 yılında 422 milyon liralık vergi borcu silinen Cengiz Holding’in devletten aldığı ihalelerin bedelleri altı yılda 10 kat arttı. 2011 yılında aldığı iki işin ihale bedeli 774 milyon 611 bin lira olan şirketin 2017 yılında aldığı sekiz ihalenin bedeli ise 7 milyar 901 milyon oldu. Yedi yılda, aralarında Ordu-Giresun Havaalanı emniyet sistemleri ve deniz dolgusu inşaatı ve Samsun-Sinop arasındaki Güzelceçay-Dikmen Yolu’nun tünel ve üstyapı inşaatı gibi işlerin de yer aldığı 26 kamu ihalesini üstlenen Cengiz Holding’in 2011’den bugüne aldığı ihalelerin toplam bedeli 12 milyar 597 bin lira oldu.

AKP döneminde 50 kamu ihalesi

Kamuoyunda hükümete yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in şirketinin 1990’dan itibaren aldığı 50’nin üzerinde kamu ihalesinin 26’sı son yedi yılda gerçekleşti. Özellikle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 200 milyar dolara yakın devlet işi alan Cengiz İnşaat ihale sayısı ve ihale bedeli rekorunu 2017’de kırdı. En son, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi kapsamında ihaleye çıkartılan “Eşme-Salihli Kesimi Altyapı İnşaatı” işini üstlenen şirketin AKP döneminde aldığı ihale sayısı 50’yi buldu. Şirket bu dönemde çok sayıda tartışmalı işe de imza attı. TMMOB, TTB, TBB gibi meslek örgütlerinin yanı sıra çevre örgütlerinin itirazlarına rağmen Mersin’de hayata geçirilmeye çalışılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Artvin Cerratepe’de sürdürülen maden çıkarma işlemi şirketin tartışmalı projelerinden bazıları oldu.

Tepki çeken projeler

Cengiz Holding’in AKP döneminde hayata geçirdiği ve çevreciler ile yurttaşların büyük tepkisine yol açan projeler şunlar:

»İstanbul 3. Havalimanı

»Karabiga Termik Santrali

»Hüseyin Avni Paşa Korusu

»Hasankeyf Ilısu Barajı

»Samsun Eti Bakır İşletmeleri

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: