‘Muhafazakar’: Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden sporcuların kıyafetleri dünya basınında

Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden sporcuların kıyafetleri dünya basınında “Görece olarak muhafazakar, en kapalı kıyafetler arasında” şeklinde haberleştirildi

‘Muhafazakar’: Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden sporcuların kıyafetleri dünya basınında

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda artistik buz pateninde Türkiye’yi temsil eden Alisa Agafonova ile Alper Uçar, buz dansı serbest programda 19. oldu.

Sputnik’in aktarımına göre; Güney Kore’nin PyeongChang kentinde düzenlenen oyunların 11. gününde, artistik buz pateni serbest programda mücadele eden Alisa Agafonova ile Alper Uçar ikilisi, piste çıktı. Türkiye’nin Kış Olimpiyatları tarihinde serbest programa kalan ilk buz dansı çifti konumundaki sporcular, toplam 147.18 puanla 19. sıranın sahibi oldu. Kanada’dan Tessa Virtue ile Scott Moir 206.7 puanla altın madalyaya ulaştı. Fransız Gabriella Papadakis-Guillaume Cizeron çifti 205.28 puanla gümüş, ABD’li Maia Shibutani-Alex Shibutani ikilisi ise 192.59 puanla bronz madalya elde etti.

Reuters haber ajansı, Agafonova’nın “görece olarak muhafazakar kıyafetlerini” haber yaptı. Fransız sporcu Gabriella Papadakis’in dün pist üzerindeyken kıyafetinin kopçasının kopması nedeniyle yaşadığı zor anların hatırlatıldığı haberde Uçar- Agafanova ikilisinin önceliğinin “aynı kaderi paylaşmamak” olduğu yazıldı.

‘Demokratik bir ülkeyiz’

Reuters’e konuşan ve Agafonova’nın kıyafetlerini kendi tasarladığını söyleyen Uçar “Tasarım aşamasında Alisa için en önemli nokta, kıyafetin güvenli olması” dedi. Bununla birlikte haberde, ikilinin kıyafetlerinin “eski Mısır’dakileri andırdığı” ve diğer tüm sporcular içinde Uçar- Agafonova ikilisinin kıyafetlerinin en kapalı kıyafetlerden biri olduğuna vurgu yapıldı. Türkiye Olimpiyat Komitesi’nin kıyafet konusunda kendilerine herhangi bir direktif vermediğini söyleyen Uçar da şöyle devam etti:

“Türkiye bir yakası Avrupa’da, bir yakası Ortadoğu’da olan bir ülke. Çok kültürlü bir ülkeyiz, geleneksel tasarımlarımız genelde çok beğeniliyor. Biz demokratik bir ülkeyiz, o yüzden bu konuda üzerimizde herhangi bir baskı yok. Bizi hep desteklediler, bu yüzden buradayız.”

gazeteyolculuk

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: