Muhalefet yerel seçimlere iktidarla ittifak yaparsa şaşırmayın…

Daha çok bekleyip göreceğimiz şeyler var.

Ülkenin iyiye gideceğini düşünerek bekleyenlerle, muhalefetin veya iş adamlarının iktidara karşı özellikle ekonomik konuda eleştiriler getireceğini bekleyenler.

A- şıkkına göre, ülkede herşey daha iyiye gidecek, çünkü reis ABD ye bile kafa tutacak kadar yürekli – cesur biri. Üstelik bütün Avrupa da bizimle birlikte. Bu güzel hayalin içini dolduralım, neden bütün Avrupa bizimle diyen yok tabi. Üstelik dün Alman mallarını boykot edenler, bu gün Merkel in elbisesinin ütüsünü bile yapacak seviyedeler.

Aklımız pek ermese de, Avrupa yayınlarından edindiğimiz izlenim ise çok farklı.

Örneğin İngiltere, Türk iş adamlarının en çok borç aldığı ülke. Yani iyi bir borç kaynağı. Hani diyorlar ya, Türkiye de oluşacak bir kriz bizleri de vurur diye, işte nedeni bu. Ne alacaklarını tahsil edebilecekler, ne de verdikleri paranın faizini kurtarabilecekler. Korkuları bu. Türkiye yi çok sevdiklerinden falan değil. İşin ucu yine para. Aldıktan sonra yaşasın Amerika diyecekler.

Almanya için durum biraz daha farklı. Türkiye de yaşanacak bir kriz Almanya yı iki yönlü vuracak. Özellikle otomotiv sanayisi sarsılacak, sonra Avrupa pazarı daralacak. Bizlere verdikleri makine, teçhizat, motor gibi sanayi ürünlerini saymadım bile.

Anlayacağınız kapitalizm kapitalist düşünceye göre hareket ediyor ki, yukarıda saydıklarım Almanya yı yalnızca hafif sarsar, Türkiye yi bitirir. İngilizler her zamanki gibi İngiliz oyunlarına devam ediyorlar.

B ye göre ise durum daha farklı tabi. Muhalefet halkın önünde ayak oyunları oynarken masada dörtlü okey çevirmiyor. Belki çok değil yerel seçimlere iktidar partisiyle ittifak yaparak girerler. Böyle bir durum kimseyi şaşırtmasın. 24 haziran seçimlerinden bu tarafa bir, bilemedin iki kez ülke siyasetiyle ilgili açıklama yaptılar. Geri kalan süre parti içi çekişme. Yani rafa koysan satılmaz. İçi boşalmış bir muhalefetten medet ummak olası gelen düzene teslim olmaktır.

İş adamları için de durum farklı değil. Kaldı ki, bir çok yasa onlar için de hazırlanıyor. Yalnızca işçilerin grev haklarının ellerinden nasıl alındığını, ve bununla yine nasıl övünüldüğünü hatırlayın yeter.

BOP eş başkanlığı konusunda yapılmış hiç bir açıklama yok bu günlerde. Duydunuz mu? BOP eş başkanlığının görevlerinden bir tanesi de mevcut düzeni olduğundan daha iyiye götürmek olmalı. Madem ABD ile bu kadar kriz yaşıyoruz, yaptırım yapıyor gibi görünüp vergileri yükselterek kendi halkına vuruyorsun baltayı. Daha önce de söylemiştim, kapatın ABD üslerini, gönderin conileri, cocacola nın ülkeye girişini yasaklayın. Şeker fabrikalarını satışını yaptığınız Amerikan firması cargill den geri alın.

Ciddi bir yaptırım görelim.

Bütün bunlar da imamların yaptığı açıklamalara göre dua okumayla olmuyor.

Halk olarak bekliyoruz.

 

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: