Mustafa Sönmez: Kulüpleri değil, batık kredileri kurtaracaklar

-2017’de Varlık Fonu’na devredilen Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borçlarını devralacağı iddia ediliyor. Bu meselenin aslı nedir?

Ortada henüz Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borçlarını kapattığına ya da kapatacağına dair bir icraat yok, bir algı operasyonu var. 31 Mart yerel seçimlerine yönelik geliştirilen muhtelif algılardan biri de bu. Özellikle futbolun Türkiye’deki popülaritesi düşünülerek borç batağında olan 4 kulübün borçlarının Ziraat Bankası’nca üstlenileceği söylentisi yayılıyor ama fiili olarak Ziraat Bankası böyle bir şeyi üstlenmeyecek. Bunu da kendileri açıklıyorlar zaten.

Futbol endüstrisinin 15 milyar liraya yakın borç yekünü var, bunun yüzde 80’ini 4 büyük kulübe ait. Burada 4’ü büyük, 15’e yakın finans kurumu alacaklı durumda. Aslında burada yapılmak istenen, Bankalar Birliği’nin Futbol Federasyonu ile beraber, kulüplerdeki kanamayı durdurmak. Kulüplerin yönetimine müdahale ederek ve Bankalar Birliği temsilcilerini de sokarak bu borç yükünün artmasını kontrol etmeye, kulüplerin harcamalarını kısmaya ve aslında borçlarını tahsil etmeye bakıyorlar. Dolayısıyla kulüpleri küçültecekler, yönetimlerine müdahale edecekler ve borçlarını tahsil edecekler. Fakat bütün bu operasyonu kulüpleri kurtarmak olarak gösteriyorlar. Burada esas yapmak istedikleri batık kredileri kurtarmak ve bunun için de kulüpleri kuşatmak. Onun ötesinde yapılan şey, özellikle yandaş medya tarafından bir kurtarma, bir iyilik gibi lanse ediliyor. İşin özünde kulüpleri kurtarmak diye bir mesele yok. Paralarını kurtarmak istiyorlar. Kulüpleri küçülmeye zorlayacaklar, yeni transferlerine imkan vermeyecekler. Ellerindeki varlıkları satmaya zorlayacaklar. Haliyle bir kurtarma değil, bir kuşatma operasyonu.

Politikyol

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: