NARDUGAN: Çam süsleme nereden geliyor?

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ olmasa bu konuda belki de yeterli bilgiye ulaşamayacağız. Yılbaşı çam ağacı süsleme geleneğinin İslam öncesi Türkler de başladığını, bir Hristiyan geleneği olmadığını söyleyebiliriz.

9 madde ile sıralayabileceğimiz NARDUGAN hakkında anlatabileceklerimiz şöyle:

  1. Türkler tek tanrılı dine geçmeden önceki inanca göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyordu. Bu ağaç Türkler için çok büyük bir önem taşıyordu
  2. Bu ağaca o dönemde hayat ağacı diyorlardı. Bu ağaç, işlemelerimiz de, kilimlerimiz de ve halılarımız da çok kullanılmaktadır.
  3. Türklerin inancına göre 22 Aralık tarihinde “Gece ile Gündüz ün” savaşı başlar. Bu savaş o kadar çetindir ki, kazanan utku sahibi olacaktır. Herkes merakla beklemeye başlar.
  4. Tüm gece süren savaş ı güneş kazanır. İşte bu zaferi Türkler hayat ağacının altında şenliklerle kutlarlar.
  5. Bu zaferin adı NARDUGAN dır. Yani Doğan Güneş, Nar (Güneş), Dugan (Doğan) anlamındadır.
  6. Bütün halk, tanrı Ülgen e bu zaferi kendilerine bahşettiği için teşekkür amaçlı dua eder. Duaların tanrıya ulaşması içinse hayat ağacı nın altına hediyeler koyup, ağacı süslerler.
  7. Bu bayram için herkes en güzel giysilerini giyip, evlerini temizler. Ağacın çevresinde ise türküler söyleyip, oyunlar oynanır.
  8. Bu ağaç yalnızca Orta Asya da yetişirdi. Ve bu yüzden bu ağaç Türklerden Hristiyan kültürüne Hunlar ın Avrupa ya göçmeleri sayesinde geçmiştir.
  9.  İnançlarına göre NARDUGAN bayramı eş, dost, akraba gibi yakınlarla bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, yeni gün uğur getirirmiş.
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: