Ne şiş yansın, ne kebap! Başbakan Yardımcısı Işık: ABD önemli bir müttefikimiz

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Elbette ABD bizim önemli bir müttefikimiz. Türkiye’nin milli güvenliği ile ilgili bir mesele olduğunda Türkiye kendi önceliklerine göre hareket etmek durumundadır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, CNN Türk’te Hakan Çelik’in Hafta Sonu programına katıldı. Işık, kamuoyunda, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye ziyaretinde “Operasyonu durdurun ya da yavaşlatın” çağrısı yapacağı yönündeki beklentiyi cevapladı.

“Elbette ABD bizim önemli bir müttefikimiz” diyen Işık, “Bu harekat ABD‘nin ricası ile durdurulabilecek bir operasyon değildir” dedi. “Türkiye’nin milli güvenliği ile ilgili bir mesele olduğunda Türkiye kendi önceliklerine göre hareket etmek durumundadır” diye ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık “Eğer ABD bölgeden PYD’yi tamamen çekecekse, terör yapılanmasına müsaade etmeyecekse, ancak o zaman Türkiye bu konuları ABD ile müzakere edebilir” diye ilave etti.

“İNCİRLİK’İ KAPATIR MISINIZ” SORUSUNA IŞIK’TAN “BAZI ŞEYLER KONUŞULMAZ” YANITI

“ABD PYD’ye silah vermeye devam eder ve Türkiye’nin operasyonları engelleme noktasında bir tutum alırsa İncirlik Üssü’nün statüsünü yeniden değerlendirir misiniz?” sorusu üzerine Işık, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu konular enine boyuna tartışılması, konuşulması gereken konular. Bir tarafta ABD’nin yaptığı yanlışı ortaya koyuyoruz. Bu yanlıştan dönülmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Bunu yaparken de Türkiye’nin orta ve uzun vadeli çıkarlarının da garanti altına alınması için bir politika geliştiriyoruz. Eğer Türkiye’nin orta ve uzun vadeli çıkarları bir adım atmayı gerektirirse Türkiye bu adımı atmaktan kesinlikle imtina etmez.”

Işık, “Bu seçeneğin masada olduğu söylenebilir mi?” sorusuna, “Bazı şeyler konuşulmaz. Karar verici mekanizmalar her zaman, her konuyu mutlaka değerlendirme içerisinde tutarlar” yanıtını verdi.

sol haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: