Ormanlar yanıyor, THK uçakları hangarda bekliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, İzmir’in Karabağlar ilçesinden Menderes ve Seferihisar ilçelerine sıçrayan orman yangınını kontrol altına almak için çalışmalar sürdüğünü öne sürse de Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarının atıl beklemesi tepkilere neden oluyor.

Muğla ve İzmir’in çeşitli ilçelerinde başlayan yangınlarda yaklaşık 500 hektar ormanın kül olduğu belirtilirken, yangınlara Türk Hava Kurumu’na ait uçakların müdahale etmemesi büyük tepki uyandırdı.

THK eski Başkanı’nın “Uçaklar kullanılsa 500 değil, 1 hektar arazi bile yanmazdı” açıklamasının hatırlatıldığı tepkilerde, uçaklarda hangarlarda atıl olarak bekletilmesine rağmen neden kullanılmadığı soruldu.

Öte yandan, Türk Hava Kuvvetleri’nde de 6 adet yangın söndürme uçağı olduğu da öğrenilirken, daha önce yangınlara müdahale eden Türk Hava Kuvvetleri’nin müdahaleye dahil olmaması tartışma konusu oldu.

BAKAN PAKDEMİRLİ: RÜZGAR YÖN DEĞİŞTİRİYOR

Bakan Pakdemirli, Karabağlar ilçesine bağlı Tırazlı Mahallesi’ndeki Tekketepe Gözetleme Kulesi’nde yaptığı açıklamada, meteorolojik şartların kontrolü güçleştirdiği bir ortamda bulunduklarını, rüzgarın yönünün sürekli değiştiğini öne sürerken, Kuyucak, Orhanlı, Yeniköy ve Beyler’in rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle tekrar risk altına girdiğini, Kuyucak’ta kısmi tahliye yaptıklarını söyledi.

‘BU KADAR MI NEFRET EDİYORSUNUZ?’

Tuncay Özkan, “Uçakları harekete geçirmek için ne bekliyorsunuz” diye sorarken, Barış Yarkadaş, “Bu kadar mı nefret ediyorsunuz?” dedi.

Yangınların son durumu ise şöyle:

Tuncay ÖZKAN

@ATuncayOzkan

Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Orman Genel Müdürü ve İzmir Valisi, havalimanında bekleyen THK’nın yangın söndürme uçaklarını harekete geçirmek için daha ne bekliyor? Sorumlusunuz, göreve davet ediyoruz.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

 

Barış Yarkadaş@barisyarkadas

İZMİR yanıyor… AKP yüzünden THK Yangın Söndürme Filosu hangarlarda bekletiliyor… Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Bu kadar mı nefret ediyorsunuz yeşilden, ormandan, canlılardan ve vatandan!

Yerleştirilmiş video

 

Mehmet Ali Çelebi@tgmcelebi

Dalaman’da 400 futbol sahası kadar orman göz göre göre yanmıştı. THK yangın söndürme uçakları “gerek yok” denilerek kullanılmadı.

İzmir yanıyor yine seyrediliyor.

Bu uçaklar derhal yangın söndürme görevinde kullanılmalıdır. @bekirpakdemirli

Yerleştirilmiş video

Av.Mahmut TANAL

@MTanal

THK’nın yangın söndürme uçakları hangarda bekletilirken .

Bakanlık, THK uçaklarının yangına müdahalede görev almasını sağlamak için daha neyi bekliyor?

Bu manzarayı izlerken hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

Yerleştirilmiş video

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: