Papa ve Kardinal keriz mi?…

İnsanlık tarihini kabaca düşündüğümüzde 13. Yüzyıla kadar uzanan sürede kitaplı bir tek din göremiyoruz. (Bu konuda Adem babamıza da üzülmüyor değilim hani) On üçüncü yüzyılda Tevrat ilk din kitabı olarak Hazreti Musa ya indirilmiş. Demek ki, bu zamana kadar yaşayan insanlar dinsiz ve peygambersiz bir hayat geçirmişler, dolayısı ile hepsi de kafir olarak ölmüşler.

Dinlerin hepsinin Arap yarımadasından çıktığını bildiğimize göre, hepsinin dili arapça ve İbranice olmalı. (Bunlar tamamen benim şahsi düşüncelerim ve tahminlerimdir) Buna göre bütün dinler arapça yazılıp, arapça okunarak, arapça ibadete açık olmalı. Arapça dışında kullanılan dinler geçerli değil, aslını yitirmiştir. Zaten İslam da bunu söylemiyor mu?

Bu yazdıklarımız karşısında ise çelişkilerle dolu bir yaşamın parçası olarak günlerimizi geçiriyor, dahası bu çelişkileri yaratanları da alkışlayıp, kahraman ilan ediyoruz.

Papa ve Kardinal efendi nin arapça bilgileri ne kadardır? Eğer Arapçaları yoksa edecekleri dua da geçerli olmayacaktır. Hangi dilde dua edecekler. Duaları ne kadar geçerli olacak. Ve ne için dua edecekler.

Türkiye nin Afrin operasyonu için bir dua bekleniyorsa bu çok zor. Papa ve Kardinal keriz mi ki, kendisine rakip bir dinin başarısı için dua etsin. Etmezler hiç sanmıyorum. Ama bunun yanında zaten Müslüman Müslümanı öldürüyor, dua edeyim de birbirlerini yesinler diye düşünerek dua edecekse Papa ve Kardinal o zaman olur.

Yine de yukarıda söylediğim gibi bu duayı arapça etmezlerse geçersiz sayılır. Bu söylediğime karşı çıkıp, kendi dilinde ibadet edip, dua edebilir diyenler olursa, bende onlara şunu  sorarım.

Türkiye de camilerde ezan dahil olmak üzere okunan kuran neden kendi  dilimizde yapılmıyor?

Bu niyet işini aşıyor anlaşılan.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: