Peynir süt yerine kemik unuyla üretiliyor!

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, “peyniri siz satış noktalarından alıyorsunuz ama, bu peynir değil. Yani bunda süt yok. Bunun içinde kemik unu var. Bunun yanında nişasta var. Bunun yanında piyasadan toplanmış iade peynirler var. Bunlarla harmanlanarak peynir üretimi yapılıyor” dedi.

beyaz peynir ile ilgili görsel sonucu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de “gıda terörü” konusunda basın toplantısı düzenledi.

ANKA’nın aktardığına göre, yanında getirdiği peynirörneklerini gösteren Gürer, “Bu peyniri siz satış noktalarından alıyorsunuz ama bu peynir değil. Yani bunda süt yok. Bunlar marketlerde dahi satılıyor. İçinde süt olmadan peynir üretilen bir duruma geldik” diyerek, şöyle devam etti:

“Normalde, 450 ton çiğ süt kullanarak 45 ton civarında peynir elde ediliyor. Bunun yerine 20 ton bitkisel yağ alıp içine kuru maddeler ve farklı ürünler de katarak 15 ton civarında peynir elde ediyorsunuz. Margarin ve katkı maddelerini içine koyarak süt üretiyorsunuz. Sorun buradan kaynaklanıyor. Bu süt değil.”

“İÇİNDE KEMİK UNU VAR”

Gazetecilerin, “Katkı maddeleri dediniz neler var içinde?” sorusuna da Gürer, “Bunun içinde kemik unu var. Bunun yanında nişasta var. Bunun yanında piyasadan toplanmış iade peynirler var. Bunlarla harmanlanarak üretim sağlanıyor. Raftan alırken vatandaş bunu peynir diye alıyor. Oysa peynir değil margarin. Katkı maddesi var içinde. Sütsüz peynir yer olduk” yanıtını verdi.

Tuz tartışmasına da değinen Gürer, “Geçenlerde Prof. Canan Karatay tuz konusuna anlatırken bir ara televizyona bağlanmayı da düşündüm. Nedeni şu, Canan Karatay diyor ki kaya tuzu sağlıklıdır. Kaya tuzu sağlıklıdır diyor ama Türkiye’de kaya tuzu olarak üretilen tuzların rafine edilmeden yenmesi mümkün değil. Orada diyor ki bu tuzları rafine etmeden alın. Rafine etmeden yalnızca hayvanlar o tuzları kullanıyorlar. Çünkü kaya tuzunun içinde kil var. Kil arındırılmadan o tuz kullanılamaz” dedi.

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: