Reichstag Yangını. Faşizm Uyumaz.

Reichstag yangını.
Bu yangın Hitlerin tek başına iktidar olmasının dışında sınırsız bir güce sahip olmasını sağlamıştır. Yangını 24 yaşında komünist olduğunu söyleyen bir genç üstlenmiş, tek başına kundakladığını söylemiştir. Yangın öncesi Almanya da komünistlerin oldukça güçlü olduğu söylenir. 5 Mart seçim tarihi olarak belirlenmiştir. Hitler parlamentodaki tüm yetkilerin başbakana verilmesini istiyordu.
Reichstag Alman parlamentosunun toplandığı  yerin adıdır. Bu gün halen aynı adı kullanır.

Hitler 1930 seçimlerinde büyük bir başarı yakalayamamış olmasına karşın, 1933 de meydana gelen genel grev ile ülkede iç savaş çıkacağı iddiasıyla Cumhurbaşkanı Hinderburg Hitleri başbakan olarak atadı. Hitler bununla yetinmedi ve parlamentonun dağıtılarak yeniden seçimlere gidilmesini istedi. Seçim tarihi olarak 5 Mart belirlendi. Hitlere göre komünistleri durdurmanın tek yolu, bütün yetkilerin parlamentodan alınıp, başbakana verilmesinden geçiyordu. 27 Şubat 1933 de Reichstag yangını çıktı. Hitler o sırada bir yemektedir. Kendisine komünistlerin yangın çıkardığı söylenir.
İlginçtir, Hitler şunu söyler. “BU YANGIN TANRININ BİR İŞARETİ” (Bu sözü nerede duyduğunuzu hatırlayın)
Yangını 24 yaşında komünist olduğunu söyleyen bir genç üstlenir. Tek başına kundakladığını söyler. Gazeteler Bolşeviklerin eylemi diye manşet atarlar.
Ertesi gün bir takım yasaklamalar getirildi. En önemlisi nazileri desteklemeyen bütün yayınların kapatılması oldu.
Seçimlerde komünist oylar %33 e düşerken Nazi oyları %44 e yükseldi. Bu bile tek başına yetkilendirmeye yetmemişti. Sosyal Demokrat partiden seçilen bazı milletvekilleri tutuklanmıştı. Onların boş kalan sandalyeleri de kullanılarak Hitler yetkiyi aldı.
Yangın Nazilere yaramıştı.
Yangın gecesi, yangının olduğu bölgeyi miting alanına çeviren Hitler, artık acıma yok diye bağırıyordu.
28 Şubattan itibaren ülkenin bütün önemli gazetecileri tutuklanmış, muhalefet susturulmuş, baskı her alanda muhalefet için artmıştı.

 15 Temmuz darbesiyle biz de aynı şeyleri yaşadık  demek istemiyorum. Hitlerin nasıl başa geldiğini hatırlayalım dedim.

http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: