‘Roketler herkes gidince düşüyor!’

HATAY – Reyhanlı’ya düşen roketlere dair çekilen amatör bir görüntü, roketlerin Efrin’e saldırıyı meşrulaştırmak için atıldığı yönündeki kuşkuları güçlendirdi. Yaşamını yitiren Rıfat Sınırlı’nın bir yakını, “Bakan, vekil, Başbakan gelince roket düşmüyor. Onlar gidince düşüyor” sözleriyle şüphelerini dile getirdi.

img

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı grupların Efrin’e yönelik 17’nci gününe giren saldırılarının başladığı ilk günden bu yana Kilis ve Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerine düşen roketler nedeniyle 5 sivil yaşamını yitirdi, onlarca kişi ise yaralandı. Atılan bu roketler üzerinden savaşı sürdürmek konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışan AKP’nin aksine, bölgedeki yurttaşların atılan bu roketlerin kaynağıyla ilgili şüpheleri ciddi boyutta.
Roketlerin nereden atıldığı ilk günden bu yana tartışma konusu iken, sosyal medyada paylaşılan bir video, roketlerin ÖSO gruplarının kaldığı İdlib bölgesinden atıldığını gösterir nitelikte.
Reyhanlı’da yaşayan bir yurttaş tarafından çekilen söz konusu görüntülerde, önceki günlerde ilçeye düşen iki roketin, ilçeye bağlı Sıçanlı Abdal Höyük/Küçük Tell Abdal Höyük yönünden atıldığı belirtiliyor.
Reyhanlı’nın Kavalcık ve Beşaslan tarafına düşen Sıçanlı Abdal Höyük bölgesi, Ahrar El Şam, ÖSO ve Heyet Tahrir Şam’ın denetiminde olan İdlib sınırında bulunuyor.
‘SATILDIK MI HABERİMİZ YOK’
Görüntülerde konuşan yurttaş, roketlerin geldiği yönü göstererek şunları ifade ediyor: “Az önce düşenler şu karşıdaki köyden atıldı. Net görünmüyor hava kötü diye ama. Hamamat’ın hemen aşağısında. Ateşlenme sesi duyuldu zaten, 2 saniye sonra da Reyhanlı’da patladı. Ben bunu taa Abdal Höyük’ten görüyorsam asker, devlet, uydu, Allah, dünya alem bunu nasıl görmüyor ben onu anlamıyorum. İşin içinde bir şey var. Yemin ederim bir şey var. Aha burası. Köy burası, Reyhanlı aha şurası. İki saniye sürmüyor. İki saniye. Ben burada köyün damından eğer hangi köyden atıldığını net görebiliyorsam, sesini de duyabiliyorsam ki o sınır zaten sınırın 3 kilometre doğusu bile değil o köy. Asker, uydu, heron, Allah, dünya alem nasıl görmüyor bunu ben anlamıyorum. Satıldık mı, haberimiz de yok”
2 Şubat’ta Reyhanlı’ya düşen roketlerden birinin evlerine isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Rıfat Sınırlı’nın yakınlarının da, roketlerin atıldığı yer konusunda şüpheleri var.
Sınırlı’nın, güvenlik ve kimi kaygılar nedeniyle ismini saklı tuttuğumuz bir yakını, roketlerin geldiği yerin Efrin olduğunun şüpheli olduğunu söyledi. Yine roketlerin Efrin’den ziyade İdlib tarafından geldiği yönünde şüpheleri olduğunu belirten kaynak, “Bir türlü anlam veremiyoruz. Bu roketlerin Efrin’den gelmesi çok zor. Bir de şüphelerimiz artıran bir şey daha var. Roketler burada yetkili biri olduğu zaman gelmiyor. Mesela geçtiğimiz gün AKP’li bakanlar ve vekiller buradaydı. O gün roket düşmedi. Yine bugün (04 Şubat) Başbakan Binali Yıldırım buradaydı. Bugün de roket düşmedi. Bakanlar, vekiller, başbakan gelince roket düşmüyor. Ama onlar gidince roket düşüyor. Şüphelerimizi bu artırıyor. Bakalım; göreceğiz neler olduğunu. Önümüzdeki günlerde hepsi ortaya çıkacak. Biz şüpheleniyoruz” diye konuştu.
TSK ve AKP kurmayları her defasında roketlerin Efrin’den atıldığını savunurken, Efrin’den yapılan açıklamalarda da roketlerin YPG tarafından atılmadığı vurgulandı.
YPG açıklamalarında ellerinde Reyhanlı ve Kilis’e atabilecekleri uzun menzilli roketlerin bulunmadığını belirtirken, 22 Ocak’ta açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da, düşen roketlerin menzilinin 12 kilometre olduğunu ve Efrin’den atılmasının imkanının olmadığını söylemişti. Dudu, ayrıca roketlerin Reyhanlı içinde bir yerden atılmış olabileceği iddiasını da dile getirmişti.
Bu durum ise, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, 4 yıl önce ortaya çıkan ses kaydında “4 adam göndeririz iki füze attırır savaş çıkarırız” sözlerini hatırlattı.
Roketler konusunda, “Efrin sınırı dışında bulunan bölge ve alanlar, hiçbir zaman güçlerimiz tarafından hedef alınmamıştır” açıklamasında bulunan QSD Genel Komutanlığı da, roketlerin kendilerince değil, Türk istihbaratı tarafından atıldığını açıklamıştı.
MA / Ahmet Kanbal
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: