“Sadece Diktatör” Hopa’da da yasaklandı

Artvin’deki yasağın ardından Hopa’da da “Sadece Diktatör” oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Hopa Halkevi “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız. Saraylar sizin olsun sokaklar bizimdir” derken, Barış Atay da “Biz cesaret gösterdiğimiz sürece böyle korkmaya devam edecekler. Hopa’da ‘Sadece Diktatör’ oyunu değil bütün oyunlarımızı, buraya gelen bütün arkadaşlarımızın oyunlarını bir defa değil daha fazla oynamaya geleceğiz” şeklinde konuştu

Artvin Merkez’deki yasağın ardından Hopa ilçesinde de Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı.

Hopa Halkevi, “Sadece Diktatör” oyununun bugün (13 Ocak) saat 19.00’da Yeni Emre Düğün Salonu’nda oynanacağını duyurmuştu.

Oyunun düzenlenmesinden saatler önce iptal edildiğiyle ilgili haberlerin dolaşıma sokulduğunu belirten Hopa Halkevi, resmi Twitter hesabından “Bu akşam oyunun iptal olduğu ile ilgili dolaşan haberler yalandır itibar etmeyiniz tiyatro oyunumuza Hopa Kaymakamlığı tarafından izin verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” şeklinde paylaşımda bulundu.

Resmi Twitter'da görüntüle

Bu akşam oyunun iptal olduğu ile ilgili dolaşan haberler yalandır itibar etmeyiniz tiyatro oyunumuza Hopa Kaymakamlığı tarafından izin verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. @barisatay @sendika_org @Halkevleri

AKP’li Hopa Belediyesi’nden yasak anonsu

Hopa Halkevi, ilerleyen saatlerde AKP’li Hopa Belediyesi’nin “Tiyatro yasaktır” anonsu yapmaya başladığını duyurdu.

Hopa belediyesi gerici yönünü bir kez daha gösterdi tiyatro yasaktır anonsu yapılıyor ancak bu anons gercegi yansıtmamaktadır. Tiyatromuz aynı yer ve saatte yapılacaktır.

Salonun kapısına asma kilit

Barış Atay ‏ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, oyunun düzenleneceği salonun kapısına asma kilit takıldığını belirterek sokaklarda çevik kuvvet ve özel harekat polisleri ile akrep tipi zırhlı araçların gezdiğini ifade etti.

Resmi Twitter'da görüntüle

’da oynanmasın diye salon kapısına asma kilit takıldı,sokaklarda akrepler,özel harekat,çevre illerden getirilen takviye çevik kuvvet geziniyor,belediye hoparlöründen oyunun iptal edildiği anons ediliyor!Metin Lokumcu meydanında toplanıyoruz,salona gideceğiz.

Atay: “Sadece Diktatör” neyi anlatıyor hep birlikte gürüyoruz

Metin Lokumcu Meydanı’nda yapılan açıklamada oyunun isminden korkularak iptal edildiği belirtilerek, “Biz Hopa halkının kararlılığını biliyoruz. Biz Hopa halkının kararlılığını Metin hocalardan, Kazım Koyunculardan aldığını biliyoruz” denildi ve Hopa halkını Barış Atay ve oyunuyla yeniden buluşturma sözü verildi.

Ardından söz alan Barış Atay ise “Şurada duran yüzlerce polis zannediyor ki biz bu oyunu oynayamadık ve kaybettik. Elbette ki öyle bir şey yok. Aslında sanatın hayatın ta kendisi olduğunun tam bir örneğidir bu. İşte bu meydanda “Sadece Diktatör” neyi anlatıyor hep birlikte görüyoruz” dedi.

Atay sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Peki bu fiili durum bize aynı zamanda neyi anlattı? Aslında şehirdeki bütün mülki amirlerin bir kapıkulu olmaktan öteye gidemediklerini anlattı. Çünkü vali kendisinin verdiği izni sadece yukarıdan, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen uyarı dahilinde hemen geri çekti. Onlar da biliyor ki tek başlarına hiçbir iş yapma şansları yok. İşte bu, tam olarak bu ülkede artık bir diktatörlük rejiminin var olduğunun kanıtıdır. Oyunun bir kısmında şöyle diyor: ‘Cesaret en büyük erdemdir.’ Adalet falan değildir en büyük erdem. Çünkü eğer cesur değilsen adaletli olamazsın, eşitlik isteyemezsin, dürüst olamazsın, şefkat bile gösteremezsin. Yalnızca cesursan erdemli olabilirsin. Hayat bunu istiyor bizden. Ve cesur olacağız. En çok korktukları şey de bu. Biz cesaret gösterdiğimiz sürece böyle korkmaya devam edecekler. Hopa’da “Sadece Diktatör” oyunu değil bütün oyunlarımızı, buraya gelen bütün arkadaşlarımızın oyunlarını bir defa değil daha fazla oynamaya geleceğiz.

Tiyatro engel tanımaz Hopa Meydanındayız

Hopa Halkevi @HopaHalkevi

Tiyatro engel tanımaz Hopa Meydanındayız

pscp.tv

Hopa Halkevi: “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız”

Fiili yasağın ardından Hopa Halkevi, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız. Saraylar sizin olsun sokaklar bizimdir” dedi.

Resmi Twitter'da görüntüle

Bu kentin dört bir yanını tiyatro sahnesi yapacağız.
Saraylar sizin olsun Sokaklar bizimdir!!

 

Halkevleri: 12 Eylül faşizmi de denemişti

Konuya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulunan Halkevleri de “Artvin’deki yasağı ardından Hopa’da ‘Sadece Diktatör’ oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı! 12 Eylül faşizmi de denemişti, yaşamın ve tiyatro üzerine siyah perde çekmeyi, bulundukları yer belli: Tarihin çöplüğü” ifadelerini kullandı.

Artvin’deki yasağı ardından Hopa’da “Sadece Diktatör” oyununun oynanacağı salona asma kilit asıldı! 12 Eylül faşizmi de denemişti, yaşamın ve tiyatro üzerine siyah perde çekmeyi, bulundukları yer belli: Tarihin çöplüğü.

“Sadece Diktatör” engeli: Halkevciler salon için il özel idaresinde eylemde

Artvin Halkevi’nin, Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” oyunu için istediği salona önce izin, ardından yasak geldi. Halkevleri üyeleri sansürün kaldırılıp salonun tahsisi için binada eyleme geçti.

Artvin halkı yasaklara ve hukuk tanımazlığa karşı tiyatro hakkına sahip çıktı

Halkevleri tarafından açılan davada Sadece Diktatör oyunun engellenmesine yürütmeyi durdurma kararı verildi. Artvin Valiliği mahkemenin kararını tanımayarak oyunun sahnelenmesini engelledi

 

 

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: