Salih Müslim: Türkiye Suriye’de çırpındıkça daha da batacak

Tev-Dem Dış İlişkiler Komite Üyesi Müslim, Türkiye’nin neden Afrin operasyonuna gerek duyduğunu, olası bir operasyon durumunda dengelerin ne yönde değişeceğini ve Astana’yı değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan neredeyse yaptığı her konuşmada Afrin’e yönelik saldırıların sinyallerini verirken, son olarak yaptığı bir konuşmada Afrin operasyonu için artık hazır olduklarını ve her an Afrin’e girebileceklerini söyledi.

Yoğunluğunu Kürt nüfusunun oluşturduğu coğrafi ve stratejik anlamda ciddi bir öneme sahip olan Afrin bölgesi aynı zamanda Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu‘nunda en önemli bölümünü oluşturmakta.

 

Afrin’e yönelik bir saldırı aynı zamanda Kuzey Suriye’de oluşturulmaya çalışılan demokratik federasyon projesine yönelik de bir saldırıyı oluşturarak, bölgenin siyasi anlamda bir çözüm yerine krize girmesine neden olacak.

Tev-Dem Dış İlişkiler Komite Üyesi Salih Müslim, Türkiye’nin neden Afrin operasyonuna gerek duyduğunu, olası bir operasyon durumunda dengelerin ne yönde değişeceğini, Astana garantör ülkesi olan Türkiye’nin gerginliği azaltma ve bölgesindeki durumuna yönelik Artı Gerçek‘e değerlendirmelerde bulundu.

‘TÜRKİYE KARMAŞIKLIK YARATMAK İSTİYOR’

Salih Müslim, Türkiye tarafından gelişebilecek olası bir Afrin operasyonu ile ilgili olarak, “Türkiye ciddi anlamda hem içeride hem de dışarıda bir sorunlar yumağına dönüşmüş durumda. Bunun nedeni de Suriye’deki yanlış politika ve hesaplardan kaynaklanıyor. Türkiye’nin Suriye için yaptığı hesaplar boşa çıktı ve bu yüzden karmaşa yaratmaya çalışıyor. Afrin meselesi de bununla bağlantılıdır. Afrin sorunu uzun bir süredir vardı. Türkiye daha öncesinde de Kuzey Suriye’de demografik değişiklik yapmak istiyordu. Yerli halkı bölgeden çıkarıp, farklı güçleri yerleştirmek istiyordu. Bunu yaparken kullanacağı IŞİD ve benzeri farklı islami örgütler de araç olarak hazır bulunuyordu. Serekaniye, Gire Spi de bu projeyi denemek istedi ancak olmadı. Kobani’deyse zaten hiç yapamadı. Son olarak yine Rakka’da da projesi gerçekleşmedi” dedi.

‘TÜRKİYE, MUHALİFLERİ İDLİB YERİNE AFRİN’E YERLEŞTİRMEK İSTİYOR’

Afrin operasyonunun gerçekleştirilme nedenlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Salih Müslim, “Türkiye şimdi bu demografik değişim politikasını Afrin’de yapmak istiyor. Afrin’de demografik değişiklik yaparak, bölgeye istediği güçleri yerleştirmek istiyor. Ayrıca İslami terör örgütleri Suriye’nin her yerine dağılmış durumdadır. Taktik ve oyunlarla, Astana sonucu bütün bu muhalif güçleri toplayıp, İdlib’e yerleştirdiler. Amerika da değerlendirmişti, bu terör örgütleri paraşütle gelmedi. Bu örgütler, Türkiye yoluyla geldiler. Bundan dolayı da bu örgütlerden yine Türkiye yoluyla kurtulmak istiyorlar. Türkiye ise sorunlar çıkararak, bu güçlerden kurtulabileceğini düşünüyor. Ancak Türkiye bataklığa girmiştir. Ne kadar çırpınırsa o kadar batacak. Afrin meselesi de budur. Türkiye Afrin’e her yerden saldırıp, bu muhalif güçleri İdlib yerine Afrin’e yerleştirmek istiyor. Bu da yanlış bir hesaptır ve Türkiye’nin başına farklı belalar açacaktır.” dedi.

‘ASTANA KAPANDI VE TÜRKİYE ARTIK BU KAPANIN İÇİNDE’

Astana 6 görüşmelerinde alınan kararla İdlib’te gözlem ve ateşkesi sağlamak için konumlanan Türkiye’nin bölgedeki durumuyla ilgili olarak konuşan Salih Müslim, “El Nusra, Türkistan İslam Partisi, El Kaide gibi örgütlerin hepsi Suriye coğrafyasına Türkiye yoluyla girdi. Türkiye’nin bütün bu örgütlerle ilişkisi var. Astana’da bu örgütlerle çatışmak yerine, Türkiye’nin bu örgütlerle anlaşıp, örgütlerin Türkiye yoluyla sağlanacak bir anlaşmayla bölgeden çıkarılması istendi. Ancak bu örgütlerin birçoğu Türkiye’yi artık dinlemiyor. O yüzden Rusya İran ve Suriye İdlib’te, Suriye Ebu Zuhur havaalanına  doğru ilerliyor. Sanırım İdlib’i bitirecekler. Türkiye’de tarafını seçecek. Ya Rusya’nın yanında yer alacak ya da bölgeye soktuğu örgütlerle birlikte savaşacak. Türkiye çok kritik bir konuma geldi. Astana sadece bir taktikti. Türkiye için bir kapandı. Türkiye şimdi bu kapanın içinde artık ne yapacağını kendisi düşünecek. Ancak şunu söyleyebilirim: Bu sorunu İdlib’te çözmek yerine başka bir sorun çıkarıp, Afrin’e saldırırsa çok büyük bir hata yapmış olur. Bu durum AKP’nin sonunu getirir” ifadelerinde bulundu.

‘TÜRKİYE YEŞİL IŞIK ALMADAN OPERASYONA GİREMEZ’

Afrin’de gelişebilecek olası operasyonun sonuçlarının neler olacağına dair de konuşan Salih Müslim, “Bu sürecin nereye varacağını bilmiyoruz. Ama bildiğimiz şey, Türkiye’nin siyasi çözümü istemediğidir. Öz savunma güçlerimizi oluşturuyoruz, bunu da istemiyor. Peki Türkiye ne istiyor? Kendi evimizdeyiz ve bize saldırıyor. Bizim direnmekten başka bir çaremiz yok, muhakkak direneceğiz. Kobani’de nasıl direndiysek Afrin’de de öyle direneceğiz. Direnişten başka bir yol yok. Direneceğiz dememiz, kendi öz gücümüze dayanmamız anlamındadır” derken konuşmasının devamında, “Türkiye böyle bir operasyona tek başına girişemez. Bu operasyona girmesi için başka güçlerden de yeşil ışık alması gerekir. Buna rağmen bataklığa girecek olan Türkiye’dir. Biz direnmekten başka bir şey yapamayız. Başka güçlere de güvenmiyoruz. Herkes kendi çıkarlarının peşindedir. Amerika bizim yerimize savaşmayacak. Rusya da aynı şekilde. Bu yüzden kendi öz gücümüze dayanıyoruz. Artık ne olacağını biz de göreceğiz” dedi.

‘DİRENİP KAZANMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK’

Konuşmasının sonunda operasyon durumunda bölgeyle dayanışma için duyarlılık çağrısı yapan Salih Müslim, “Askeri alanda direnişten başka bir çaremiz yok. Bölge halklarının desteğe ihtiyacı var. En azından manevi olarak. Kobani’deki gibi bir destek gerekiyor. Savaş kolay bir şey değildir. Mutlaka büyük tahripler olacak. Kim bunu önleyebilir ya da en azından yaşanacak zararları azaltabilirse onları duyarlılık açısından destek olmaya çağırıyoruz. Kimsenin bizim yerimize savaşmayacağını biliyoruz.  Ancak biz kendi gücümüze dayanacağız. Diğer yerlerde nasıl direnip kazandıysak burada da öyle direneceğiz ve kazanacağız. Başka bir çaremiz yok” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: