Sarı Yelekliler bugün de sokağa çıkıyor: Kırıntı değil, ekmeği istiyoruz

Fransa’da akaryakıt zammının geri alınması talebiyle sokağa çıkan Sarı Yelekliler, bugün de sokağa çıkıyor. Birçok sendikadan desteğin geldiği eylemcilerin yanı sıra pazartesiden bu yana eylemlerini sürdüren öğrenciler de sokakta olacak.

Fransa’da 2015’ten beri devam eden neo-liberal programın son ayağı olan petrol fiyatlarına getirilen ek vergilerin ardından protestolara başlayan Sarı Yelekliler eylemlerini sürdürmeye devam ediyor. “Kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyoruz” diyen eylemciler bugün de Paris başta olmak üzere ülkenin pek çok noktasında meydanlara çıkıyor.

Sarı Yelekliler’in geri adım atmaması üzerine Macron hükümeti ülkede adeta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Başbakan Edouard Philippe, Sarı Yelekliler’in ülke genelinde düzenleyecekleri gösterilerde 89 bin polisin görev yapacağını ve sadece Paris’i 8 bin polisin yanı sıra bir düzine zırhlı aracın koruyacağını açıkladı. Ayrıca eylemler nedeniyle Paris’te mağazaların açılmayacağı, banka ve dükkanların da kapalı olacağı belirtildi.

GÜNCELLEME 10.48

Fransa’nın başkenti Paris’te Sarı Yelekliler’in düzenleyeceği eylemler öncesinde 32 kişi gözaltına alındı.

POLİS VE DEMİRYOLLARI SENDİKASINDAN DESTEK

Sarı Yelekliler’in eylemine toplumun her kesiminden destek yağıyor. Ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi bugünden itibaren greve çıkacağını duyurdu. Bugünkü eyleme demiryolu çalışanlarından da destek geldi. Fransa Demiryolları İşçileri Sendikası Paris’teki eyleme gidecek olan ve bileti olmayan ‘Sarı Yeleklilere’ ceza kesilmemesi için üyelerine çağrı yaptı. Belçika ve Hollanda’da da eş zamanlı meydanlara çıkılacak.

ÖĞRENCİLERE GÖZALTIYA TEPKİ

Öte yandan hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla öğrenciler, pazartesi gününden bu yana ülke genelinde eylemde. Eylemlere saldıran polis 700’den fazla liseliyi gözaltına aldı. Mantes La Jolie kentinde polisin liselilere diz çöktürerek duvara yasladığı görüntüler büyük tepki çekti. Öğrenciler bugün de meydanlarda olacak.

İleri Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: