Seçimlere az kala

Son olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine giren bu ülkede, halk bir film izledi.

Senaryosunu kimlerin yazdığı bilinen, ama bir türlü dillendirilmeyen bu filmin aktörlerinin rollerini nasıl oynadıklarını hatırlayalım.

Sanıldığının tersine baş rol hiç bir zaman Erdoğan ın olmadı bu seçimlerde. O gizli kahraman olarak gösterildi. Başrol de iki kahramanımız vardı. Halkı sokaklara döken, miting alanlarını yıllardır hiç olmadığı kadar dolduran, insanların içine umut dalgalarını dolduran iki oyuncu.

Muharrem İnce ve Meral Akşener.

Mecliste seçime giren partilerin düzenin değişmesini istemediklerini, sermaye odaklı olduklarını sürekli anlatmamıza karşın, oldukça sert eleştiriler aldığımızı da söylemeliyim. Oysa o dönem neler oldu bakalım. YSK nın dalavere çevireceğinden emin olan her iki aktör de, seçim sürecince YSK yı hedef aldılar. Birisi 500 avukat ordusuyla orayı basar, sabaha kadar YSK da beklerim diye bağırdı, diğeri ise oraya öyle bir otururum ki, jiletle kazıyamazsınız diyerek erkek üstü bir görüntü sergiledi.

Tüm seçim konuşmalarını yazmaya gerek yok tabi. Burada önemli noktayı belirttikten sonra sonuca bakmamız gerekiyor.

Henüz sandıklar kapanmadan, bırakın sayım yapılmasını, sandıklar kapanmadan televizyonlar Erdoğan ın kazandığını açıklarken, bir mesaj da Muharrem İnce den geldi. “Adam Kazandı”.

Ve İnce ortalıktan kayboldu. Kendisini sevenler türlü türlü koruma senaryoları yazsa da, sonuçta mecliste yine ortaya çıkan İnce, bu konuyla ilgili tek söz etmedi.

Güven yitirdi.

Akşener, İnce kadar da olamadı. Bırakın oturup jiletle kazınmayı beklemeyi, hiç ortada görünmedi, hiç bir açıklama yapmadı.

İkisi de sonucu en başta belli olan bu seçim oyununun halkı eğlendirecek, demokrasi gösterisi sunacak başlarken yenilmiş aktörleriydi. Tıpkı Baykal gibi.

Önümüzdeki seçimleri bir de bu boyutu ile değerlendirin. Sandığa gitmeyin demiyorum. Tam tersine sandığa gidin, sandıklara sahip çıkın.

Aynı durumla karşılaşırsanız, işte o zaman bu son demeyi ve halkın gerçekten yanında olanları görmeye başlayın derim.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: