Soylu’dan Büyükçekmece savunması: İspat etsinler, istifa etmeyen namerttir

Bu ispat etsinler cümlesini Türkçe den çıkarmak gerektiğine inanıyorum zaman zaman. Her yaşanan olumsuz olayların ardından o konuyla yetkili olan görevlilerin ağzından düşürmediği gereksiz bir söz bu. Gereksiz diyorum, çünkü defalarca bazı olaylar ispat edilmesine karşın, istifa edeni hiç görmedik.

Büyükçekmece konusunda olaylar nasıl gelişir, ortaya ne çıkar bilemeyiz ama, Toplumsal dan aldığımız habere göre,

Süleyman Soylu nın açıklamaları da şu şekilde;

31 Mart yerel seçimleri sonrası başlayan tartışmalar tüm hızıyla sürerken, Büyükçekmece’de yaşananlar da gündemdeki yerini koruyor.

Seçim süreci boyunca meydanlarda tehditler savuran Süleyman Soylu ise yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Büyükçekmece’de yaşananlara ilişkin, ”Türkiye’ye taahhüdümdür. İspat etsinler, istifa etmeyen namerttir. Bu kadar açık ve net” dedi.

Soylu, Habertürk TV’deki bir programa telefonla bağlanarak soruları yanıtlarken Büyükçekmece’de polisin haneleri gezerek, seçmenlere yönelttiği sorularla ilgili iddiaların hatırlatılması Türkiye’de 1946 ve 1982’de ‘talihsiz’ seçimlerin yaşandığını, AKP hükümetleri döneminde ise birçok seçim yapıldığını, güvenlik güçlerinin seçim güvenliği için gayret gösterdiğini, Türkiye’de övünülecek en önemli kıymetlerden birinin seçim olduğunu söyledi.

‘İSTİFA ETMEYEN NAMERTTİR’

Soylu, Büyükçekmece’de polisin evleri gezerek seçmenlere , ‘Hangi partiye oy verdiniz?’ diye soruyor” iddiaları ile ilgili değerlendirmede bulunarak, “Türkiye’ye taahhüdümdür. İspat etsinler, istifa etmeyen namerttir. Bu kadar açık ve net. Benim istifa etmemden de çok sevinecek CHP’liler de var, HDP’liler de var. Çok net söylüyorum, boş kağıdın altına imzamı atarım. İnfaz yaparken bu kadar acımasız bir şekilde bir infaz ortaya koymayalım” diye konuştu.

‘KUSUR VE GÜNAH POLİS KARDEŞLERİMİZİN Mİ?’ 

Büyükçekmece’deki idari ve adli tahkikata işaret eden Soylu, “Bu olayı yapanın hiç kusuru, günahı yok mu? Kusur ve günah orada sadece bu görevi alan ve gerçekleştirmeye çalışan polis kardeşlerimizin mi? Biraz insaf ve vicdan. Eğer siyasette birisi bir hata yapıyorsa, birisi kazanmak için bütün ilçeleri alt üst etmişse bizim yapmamız gereken partisine bakmadan ona karşı topyekün cephe alabilmek. ‘Bu yanlış yapılmıştır.’ diyebilmek” şeklinde konuştu.

‘POLİSİN TUTUMUYLA İLGİLİ ŞİKAYET YOK’

Büyükçekmece’de vatandaşlar tarafından herhangi polisin tutumuyla ilgili bir şikayet yapılmadığını söyleyen Soylu, “Ben de iki üç gündür bu tartışmaları takip ediyorum. Böyle bir şeyin olabilmesinin bir akıl tutulması olduğunu düşünüyorum. Bir polisimiz veya jandarma görevlimiz gidip ‘Hangi partiye oy veriyorsunuz?’ diye sormaz. Çünkü görevi o değil. Hem yükümlülüğü yok hem de böyle bir alışkanlığı yok zaten.” dedi.

‘ARKADAŞLARIMIZ ADALETLİ VE EŞİT MUAMELE EDİYOR’

Soylu, bazı ilçelerde oy sayımına devam edildiğini ve bu süreçte birçok tartışmanın yaşandığını anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bazen bir oy ile ilgili tartışma 45 dakika sürüyor. Sandık alanındaki sorumluluk oradaki seçim kurulu hakiminin sorumluluğunda. Buna rağmen bizim arkadaşlarımız bütün taraflara adaletli ve eşit muamele ediyorlar. Kimsenin bunlardan da bir şikayeti yok. Bırakın Büyükçekmece’yi diğer yapılan taraflardan da bir şikayet yok. Beni CHP’li arkadaşlar da aradılar. Milletvekilleri aradılar. ‘Efendim böyle böyle bir durum var. Polisleriniz müdahale etse de insanlar gelmese.’ dedi. ‘Arkadaşlar gelmese demek ne demek? Eğer biz oraya bir kısıt koyarsak bu sefer şöyle bir tartışma doğar. ‘İçişleri Bakanlığı talimatıyla birtakım insanların bu sayımı gözlemesi veya takip etmesi engelleniyor.’ Tam tersi kim gelebiliyorsa gelsin biz güvenliğini sağlarız.’ dedim. ‘Haklısınız. Sizin böyle düşündüğünüzü düşününce biz de size hak veriyoruz.’ dediler.”

MALTEPE KONUSU

Maltepe’de oy sayımın yavaşlatılması için müdahale edildiği iddialarının hatırlatılması üzerine Soylu, “Seçim, seçim hakiminin teminatı altındadır. Yürütmeyi o yapar. Seçim hukuku konusunda bilgi sahibiyim. Hiç merak etmeyin en ufak tereddütte arkadaşlarımız gerekli önlemi alırlar” karşılığını verdi.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: