Tapulu arsasına çöktüler, AKP’li başkan göz yumdu, Danıştay’tan flaş karar geldi

Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde babasından kalan arsa için yıllardır mücadele eden Faruk Kıyım’a Danıştay’dan güzel haber geldi. Kıyım’ın arsasına kaçak ve ruhsatsız şekilde site kuruldu. Kıyım, tapusu ve mahkeme kararıyla AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne giderek yıkım kararını başlatmaları için müracatta bulundu. Ancak hiçbir işlem yapılmadı. Bunun üzerine Kıyım’ın hukuk mücadelesi başladı. Kıyım zaman zaman intiharın eşine geldiğini, AKP’li Belediye Başkanı’na her platformda sesini duyurmaya çalıştığını, kendisine sözler verilip tutulmadığını söyledi. Kıyım, site sakinlerinin imar barışında başvurup yapı kayıt belgesi aldığını ancak Ombudsmanlık kararı doğrultusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Yapı Kayıt Belgesini iptal ettiğini belirtti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde Faruk Kıyım isimli bir yurttaş, arsasının işgal edilerek yapılan kaçak binalara, yıkım kararlarını uygulamaması iddiasıyla Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve yardımcıları hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı, Türkmen hakkında soruşturma izni vermezken, Kıyım’ın Danıştay’a yaptığı itiraz üzerine Hilmi Türkmen ve yardımcılarına yargı yolu açıldı.

Faruk Kıyım’ın Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan 638 metrekarelik arsasına, S.S. Kayıkent Yapı Konut Kooperatifi ve Rastkent Yapı Konut Kooperatifleri tarafından kaçak ve ruhsatsız bina yapıldı. Kıyım, kaçak bina yapılmasına izin veren Üsküdar Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunarak yargılanmasını istedi. İçişleri, Türkmen’in yargılanmasını izin vermezken, Kıyım Danıştay’a başvurdu.

‘MAHKEME KARARLARI UYGULANMADI’

Kıyım’ın Danıştay’a yaptığı başvuru üzerine Hilmi Türkmen, teknik başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ve Yapı Kontrol Müdürü Duran Kurnaz ile yardımcıları hakkında soruşturma izni verildi. Savcılığın soruşturma dosyasını hazırladığını ve Türkmen’in önümüzdeki günlerde mahkeme karşısına çıkacağını söyleyen Faruk Kıyım, babasının da 40 yıl boyunca arsası için mücadele ettiğini belirterek, “Bu ülke sınırları içinde bulunan tapu hiçbir işe yaramıyor mu? ‘Geçersiz mi?’ diye sormak istiyorum. 3 senedir mücadele ediyorum. Sadece hakkımı istiyorum. Devlet kapılarından olumsuz yanıt almadım ama mahkeme kararlarının hiçbiri uygulanmadı” dedi.

‘BUNALIMA GİRİP İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDUM’

Hilmi Türkmen’in 2018 yılında İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun kararının ardından kendisini yanına çağırdığını anlatan Kıyım, “ 2019 yılbaşına kadar ben bu işi halledeceğim diyerek söz verdi. Bu sözü yerine getirmedi. Bunalıma girip intihar girişiminde bulundum. Köprüye çıktığımda namus ve şeref sözü verdi. Aylar geçti hala sözünü tutmadı. İçişleri Bakanlığı’nın kararı halen neden uygulanmıyor. Sadece benim olan hakkımı istiyorum” ifadelerini kullandı.

Site sakinlerinin AKP’li Binali Yıldırım’ın akrabaları olduğu iddia ediliyor

BAŞKAN İDDİALARI YAZILI İSTEDİ

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, konuya ilişkin iddialar üzerine yaptığı açıklamada, toplantıda olduğunu gerekçe göstererek sözlü yanıt vermedi. Türkmen, soruların yazılı olarak iletilmesini istedi.

Faruk Kıyım’ın 31 Mart Yerel Seçimleri’nden önce Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e sesini duyurmaya çalıştığı görüntüler ortaya çıktı. O görüntüler de Türkmen söz verdiğini söylüyor.

İşte o görüntüler:

İşte Faruk Kıyım’ın tapusu:

İşte arsanın parselini gösteren belge:

İşte Danıştay’ın yargılamanın önünü açan kararı:

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: