Türkiye İşçi Partisi kuruldu

Türkiye İşçi Partisi, Bostancı Kültür Merkezi’nde bugün yapılan etkinlik ile kuruldu.

Türkiye İşçi Partisi kuruldu

Toplumsal’dan Çiğdem Dağdeviren’in haberine göre; Türkiye İşçi Partisi, Kadıköy Bostancı Kültür Merkezi’nde bugün yapılan etkinlikle kuruldu. Saygı duruşunun ardından Entarnasyonal Marşı okundu. Etkinlik slayt gösterisi ile devam etti.

Geride bıraktığımız Mart ayında yapılan çağrı ile başlayan TİP kuruluş süreci, konferansın toplanması ile birlikte tamamlandı. Halk toplantıları ve kuruluş toplantıları ile birlikte birçok gelenekten insanın yan yana geldiği  konferans tamamlandı.

TİP Merkez Komitesi adına Metin Çulhaoğlu açılış konuşması yaptı.

‘1968 yılında TİP üyesi olduğunu belirten Çulhaoğlu, ”50 yıldır Sosyalist hareketin içerisindeyim. Bu 50 yılın 33 yılı parti formunda örgütlenme ile geçti. Her yılı istisnasız örgütlü olarak geçirdim. Bugün TİP ile ilgili bir saptama yapmak istiyorum,
TİP kabul ettiği mirasa mercekle bakıp, özel bir damar seçip biz onun doğrusal uzantısıyız dememektedir.

TİP bu mirasa bütünüyle sahip çıkıp, geçmişin defterini açarak hepsinin hareketle bir doğru çıkaralım sözü doğru bir bakış açısı değildir. Geçmişe bakacağız ama Türkiye Sosyalist hareketinin bugünkü ihtiyaçlarına bakarak ona göre hareket edip, tarihe öyle bakacağız. Bu söylediklerim yeni bir sayfa açma gerekliliği anlamına geliyor.

Türkiye İşçi Partisi olarak biz sınanmış kadrolarımızla bir iş yaptık hadi siz de gelin demiyoruz “Biz bir şey başlattık gelin” demiyoruz, “Biz bir kapı açtık, kapıdan birlikte girelim, birlikte yapalım” diyoruz.

HAVALİMANI İŞÇİLERİ KURUŞTA YER ALDI

3. Havalimanı tutuklu işçisi Anıl Dede’nin annesi Sevim Dede, programda konuşma yapan isimlerden oldu. Dede, oğlu ile gurur duyduğunu söyledi. Dede, şunları söyledi: ”Dün ölen inşaat işçisi de benim oğlumdur, oğlumun yanındayım. Suç işleyenler kol gezerken dışarda, benim oğlum tutuklu. Onların yanında yer alacağım, oğlumun arkasındayım. Sendika üyesi olmak, parti üyesi olmak, bu ülkede suç sayılıyormuş yeni öğrendim.”

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: