Türkiye ye Çok Sabır Gösterdik…

AB Genişleme Müzakereleri Komiseri Hahn: Türkiye’ye Çok Sabır Gösterdik

1 gün önce

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Almanya’nın Türkiye’ye karşı tutumunun “anlaşılır” olduğunu söyledi ve ekledi: Hepimizin Türkiye’ye karşı büyük sabır gösterdiğini düşünüyorum.

AB Genişleme Müzakereleri Komiseri Hahn: Türkiye'ye Çok Sabır Gösterdik, System.String[]

 

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn,  Almanya‘nın  Türkiye‘ye karşı tutumunun “anlaşılır” olduğunu söyledi.

Die Welt’e konuşan Avustralyalı siyasetçi, “Hepimizin  Türkiye‘ye karşı büyük sabır gösterdiğini düşünüyorum.  Türkiye‘nin buna değer vermediği görünüyor” dedi.

Türkiye’nin söylemlerinin aksine, giderek  Avrupa standartlarından uzaklaştığını savunan Johannes Hahn, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra izlenen yolun buna işaret ettiğini belirtti.

İnsan hakları savunucularının tutuklanması, gazeteci, akademisyen, hakim, kamu görevlileri ve muhalif olanlara yönelik “şüpheli suçlamaların” kabul edilemez olduğunu kaydeden Avusturyalı Komiser Hahn, “Öteleme zamanı bitti” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel insan hakları savunucusu Alman vatandaşı Peter Steudtner’in “teröre destek verme” suçlamasıyla tutuklanması üzerine, Perşembe günü  Türkiye‘ye yönelik “sabır politikasının” sona erdiğini açıklamış, başta seyahat uyarısı olmak üzere,  AB yardımları,  Gümrük Birliği‘nin genişletilmesi ve  Türkiye‘ye yatırımlar gibi konularda bir dizi önlem açıklamıştı. Alman vatandaşı gazeteci  Deniz Yücel de benzer suçlamalarla  Türkiye‘de cezaevinde tutuluyor.Almanya’daki Türkler için ilan

Öte yandan Gabriel de bugün Bild gazetesinde  Almanya‘da yaşayan Türklere hitaben iki dilli bir ilan yayınladı.

DHA’ya göre ilanda şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili Türk hemşerilerim,

Şu anda  Türkiye‘de suçsuz Alman vatandaşları tutuklanmaktadır. Alman Hükümeti olarak tepki vermeden seyirci kalmamız mümkün değildir. Vatandaşlarımızı korumak zorundayız.

Bu nedenle Alman Hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. İşbirliğimizi ve özellikle  Türkiye‘ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz ve  Avrupa‘da da net bir tutum için girişimlerde bulunacağız.

Şunu bilmenizi istiyoruz ki, bunların hiçbiri  Türkiye‘deki in­sanlara ve  Almanya‘da yaşayan  Türkiye kökenli insanlara karşı alınan önlemler değildir.

Zira  Türkiye ile  Almanya arasındaki siyasi ilişkiler ne kadar zor olursa olsun, bizim için şu çok açıktır: Sizler,  Almanya‘daki  Türkiye kökenli insanlar, Alman pasaportuna sahip olsanız da, olmasanız da, bizim bir parçamızsınız.

En içten selamlarımla”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise geçen hafta yaptığı açıklamada ” Avrupa  Ankara‘ya elini uzatmaya devam ediyor. Ama  Türkiye‘nin de Avrupalı olma arzusunu ve temel  Avrupa değerlerini benimsediğini göstermesi lazım” demişti.

 sondakika.com
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: