Yandaş Anadolu Ajansı kuruluşunu kutladı, kurucusu Atatürk’ü anmadı

Türkiye merkezli uluslararası bir haber ajansı olarak, 13 dilde yayınıyla 93 ülkede yaklaşık 6 bin kullanıcıya hizmet veren Anadolu Ajansı (AA), kuruluşunun 99. yıl dönümünü kutluyor.

Son yıllarda özellikle seçim dönemlerinde tartışılan ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen AA’nın 99’uncu yılına ilişkin yayımladığı ”Güvenilir haberin kaynağı Anadolu Ajansı 99 yaşında” başlıklı haberinde, kurucusunun Mustafa Kemal Atatürk olduğunun belirtilmemesi tepki çekti.

AA’nın haberinde ”Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile özdeşleşen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmadan 17 gün önce 6 Nisan 1920’de kurulan AA, 99 yıllık tecrübesiyle güvenilir haberin kaynağı olmayı sürdürüyor” ifadeleri yer aldı.

Haberde Mustafa Kemal Atatürk’e yer verilmezken, tarihçe kısmında ise şu ifadeler yer alıyor:

Mustafa Kemal Paşa’nın karargahı ”Ziraat Mektebi”nde (şimdi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü) Anadolu Ajansı’nın kurulması gündeme getirildi ve 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı’nın kuruluşu gerçekleştirildi.

AA, Kurtuluş Savaşı’nda çok zor bir görevi yerine getirdi.

İçeride, savaşan ve dış dünyadan habersiz kalmış bir halkı ülke ve dünya olaylarından haberdar kılmak, bazı yabancı ve İstanbul gazetelerinin teslimiyetçi tutumlarıyla mücadele etmek gerekiyordu. Dışarıda, ulusal mücadeleyi savunmak, Türkiye’nin haklı istekleri konusunda kamuoyunu aydınlatmak ve ona karşı bazı çevrelerin yürüttüğü oyunları boşa çıkarmak zorunluydu.

Atatürk’ün, yakın bir arkadaş grubunu, Anadolu Ajansı’nı Batılı anlamda bir haber ajansı kimliğine kavuşturmakla görevlendirmesiyle 1 Mart 1925’te “Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi” kuruldu. O tarihlerde, Batı ülkelerinde bile örneği görülmeyen böyle bir yapılanmayla Anadolu Ajansı, özerk statüye kavuştu.”

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: