Yapılan din istismarı değil, Laiklik İslam’la bağdaşmaz

Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman, “din istismarı”nı ele aldığı yazısında laikliğe karşı olduğunu açıkça dile getirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “fetvacı”sı olarak bilinen Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman, “din istismarı”nı ele aldığı yazısında laikliğe karşı olduğunu açıkça dile getirdi.

Seçim kampanyalarının başlamasıyla birlikte özellikle AKP’li kimi vekillerin “cennetten tapu” dağıtmaya kadar vardırdıkları din istismarı, gericilikle mücadelenin ve laikliğin önemini bir kez daha ortaya koyarken, yazar Karaman yapılanın “din istismarı” olmadığını öne sürdü.

Gazetede kaleme aldığı “Din istismarı” başlıklı yazısında “Bugünlerde yine bir istismar hikayesi aldı başını gidiyor; sözde dini korumak maksadıyla din ve söz hürriyetini kısıtladıklarının farkında değiller.” diyen Karaman, din üzerinden siyaseti meşrulaştırmaya çalışırken “Bir kimse siyasi veya şahsi çıkar sağlama maksadı bulunmaksızın düşünce ve kanaatini açıklıyorsa veya inancının gerektirdiği gibi davranıyorsa buna istismar denemez, din ve söz hürriyetinin kullanılması denir. İstismar diyenlerin önce bunu (samimi değil, istismar için olduğunu) bilmeleri ve ispat etmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

Gerici yazar, İslam’ın laiklikle bağdaşmadığını savunurken, “referandum, seçim, ülkenin düzeni, liyakat, adalet, ahlak gibi tüm kavramların dinin talimatları ve düzeninin sınırları içinde ele alınabileceğini” belirtti.

Karaman’ın yazısının o bölümü de şöyle:

“İslam tarihi boyunca bütün ulemaya (müçtehitlere, mezheplere), bugün de İslâmî ilimler alanında çalışan Müslümanların kahir ekseriyetine (ve ehl-i sünnete göre) İslam ile laiklik bağdaşmaz. İslam hayatın bütün alanlarını kapsar, Müslüman ayakkabısını giyerken sağı kullanmaktan başlayarak atacağı her adımın İslam’a uygun ve Allah’ın razı olduğu adım olmasını ister, bunu gerçekleştirmeye çalışır.

Referandum, seçim, ülkenin düzeni, liyakat, adalet, ahlak… dinin, yerine göre bağlayıcı, uyarıcı, yol gösterici, sınırlayıcı, serbest bırakıcı… talimat ve düzeni dışında değildir. Bu konularda dinî düşünce ve kanaatini açıklayanlara istismarcı diyenler korkarım bu kavramı istismar ediyorlar!

Manifesto

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: