Yarın bu ülkeyi bu gün beynini çürütmeye çalıştığınız bu gençler yönetecek.

Eğitimin muhatabı insandır. İnsan da hem maddi hem manevi boyutları olan bir varlıktır. İnsan olmaya yönelik bir potansiyel ile dünyaya gelen insan yavrusu, ancak maddi ve manevi boyutlarıyla dengelenmiş bir eğitimle, dengeli bir insan olur. Bu yüzden nasıl bir insanın geleceği aldığı eğitimin bu nitelikleriyle şekilleniyorsa insanların meydana getirdiği toplumun da geleceği, yine insanlara verilen eğitimin nitelikleriyle şekillenir.

Ağırlıklı  olarak ne tür bir eğitim verirseniz, insanları da o yönde  etkilersiniz.

2011-2013 yıllarından başlamak üzere Milli Eğitimin başına getirilen bu yedinci bakan. Gelen her bakan eğitimden şikayet ederek, eğitim sistemini yeniden düzenleyeceğini söyleyerek kendisine göre uygulamalar başlattı. Eğitimi yap boz tahtasına çeviren bakanların hepsi gitti, şimdi yedincisi sistem değiştiriyor.

Bilimsel eğitimden nasıl uzaklaşabilirizin hesapları yapılınca elbette kumaş dikiş tutmuyor. İmam hatip okullarına kimse karşı değil, ama bütün okulları İmam Hatip yapmaya çalışırsanız da, her dönem eğitim sisteminden şikayet edersiniz.

İşin şaşırtıcı tarafı, aynı iktidarın atadığı bakanların koltuğa oturduktan sonra kendinden önceki arkadaşının sistemini çamura boğması. Aynı iktidar, aynı siyaset, her dönem değişik eğitim sistemi.

İstenilen çok açık. Eğer siz İmam Hatiplere gerekli ilgiyi göstermiyorsanız, çocuğunuzu yollamıyorsanız, biz de İmam Hatipleri sizin ayağınıza getiririz. Bir nevi pazarlama usulü eğitim sistemi.

AKP iktidarının her alanda uyguladığı güvensiz siyasetin en büyük kurbanı olan eğitim sisteminde son bakanın yere göğe sığdıramadığı bu uygulamanın da bakan gidene kadar duracağını düşünmek yanlış olmaz.

Çocuklarımız yap boz tahtası değil. Çocuklarımız geleceğimiz ise, matematik, biyoloji, fen, edebiyat, yabancı dil gibi dersler ön planda tutulup diğerleri seçmeli olmalı.

Yarın bu ülkeyi bu gün beynini çürütmeye çalıştığınız bu gençler yönetecek.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: