Yavuz hırsız ev sahibini bastırır

Yıl 29 Ekim 2014…

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin Erbil kentinden karayoluyla gelip Türkiye Habur Sınır Kapısından girip Şırnak’ın Silopi ve Cizre, Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri ardından Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Kobani diğer adıyla “Ayn El Arab”a IŞİD’ e karşı YPG ve PYD’ye destek için Peşmergeler 29 Ekim’de alkışlar ve sloganlar arasında gitmişti.

Ayn El Arap, Suriye Halep Eyaletine bağlı, Türkiye Sınırının hemen yanında bulunan bir şehir. 2004 yılı nüfusu 44 bin 821 olan şehirde Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Ermeniler birlikte yaşıyordu. 2012 yılında PKK’nın Suriye örgütlenmesi olan PYD tarafından özerkliği ilan edilen şehir’de Araplar, Türkmenler ve Ermenileri yıllardır birlikte yaşadıkları topraklardan göç ettirilmişti. 2014 yılında Suriye Kürdistan’ı Kobane Kantonu’nun İdari Merkezi olarak ilan edilmişti.

Türkiye’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ulus-devlet ve bağımsızlığın yaşandığı gün terör örgütü YPG ve PYD’ ye yardıma giden Peşmergelere dönemin başbakanı AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın izin vermesi halkın vicdanını sızlatmıştı.

Türk ordusunun ülkenin bekası için haklı olarak Suriye’nin Afrin bölgesinde konuşlanan terör örgütü YPG ve PYD’ye karşı başlatmış olduğu operasyonların ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu koyması “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” atasözünü anımsatıyor.

“Bazı suçlular var ki aynı zamanda… Yalancı ve saldırgan olurlar. Böyle kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. Bunlar suç işlemekle kalmazlar, işledikleri suçu reddettikleri gibi, bir de bu suçu, zarar verdikleri kimseye yüklemeye ve onu susturmaya çalışırlar. Haksızken, haklıymış gibi davranabilirler.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 45. Muhtarlar Toplantısı’nda ki konuşmasında Erdoğan CHP’ lideri Kılıçdaroğlu’nu yine hedef gösterip yalancılık ve terör örgütleriyle birlikte yürümekle suçlayıp “Ben El Nusra terör örgütüdür dedim, diyorum. Sen de PYD ve DHKP-C terör örgütüdür de göreyim seni.”diye muhtarlara şikayet etti.

Peki, Erdoğan kimlerle yürümüştü?

Bir kaçına şöyle bir göz atalım…

Erdoğan, 21 Haziran 2016’da sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle Beştepe’deki iftarda bir araya geldiğinde STK temsilcilerine yaptığı konuşmada “Eğer DAİŞ’e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz?” diyerek El Nusra’yı savunup batıyı suçluyordu.

AKP’lilerin deyimiyle bir zamanların hoca efendisi Fethullah Gülen Erdoğan’ın ne istediler de vermedik dediği FETO’nun 15 Temmuz gecesi hepimizin tanık ve şahit olduğu o karanlık alçak gecede 249 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 2 bin 196 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Reza Zarrab ve Oslo görüşmelerine de değinmiyorum…

Çünkü uzar da uzar…

Ali Avcu – Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: