Yeni Şafak “Passolig soygunu”nu manşetine taşıdı:

Yeni Şafak, sürmanşetindeki “Passolig soygunu” haberinde Passolig kartının maliyetinin 10 katına satıldığı, gelirin %53’ünün Aktifbank’a aktarıldığı bilgilerine yer verdi. Albayrak grubunun Yeni Şafak’ının Çalık grubunun Aktifbank’ını “rant” ve “soygun” ifadeleriyle hedef alması ise yeni bir iktidar içi çatışmanın işareti oldu.

Saray iktidarının Nisan 2014’te uygulamaya koyduğu ve muhalif taraftar gruplarının, taraftarların fişlenmesi ve gelir dağılımı üzerinden hedefine aldığı Passolig uygulaması, iktidar içi çatışmanın konusu halini aldı.

Yeni Şafak gazetesi, bugün Şuayip Alabay imzalı “Passolig soygunu” haberini sürmanşetine taşıdı.

AKTİF BANK ZARRAB’A, PASSOLİG SAHİPLERİ AKTİF BANK’A HİZMET EDİYOR!

Fiyat maliyetinin 10 katı, gelirin %53’ü Aktifbank’a

Habere göre; ilk çıktığı dönemde yıllık kullanım bedeli 15 TL olan kartın bugünkü kullanım bedeli %177’lik artışla 41,5 TL’ye yükseldi. Oysa kartın maliyetinin içindeki çiple birlikte 3-4 TL.

Passolig kartı sahibi 4 milyon 280 bin kişiden alınan toplam para 181 milyon 740 bin TL. Bu paranın 96 milyon 322 bin TL’si, yani %53’ü doğrudan kartı işleten Aktifbank’a kalıyor.

Geriye kalan 85 milyon 418 bin TL’nin onda biri, yani 8,5 milyon TL’si Türkiye Futbol Federasyonu’na aktarılırken, kalanı ise kulüpler arasında kart sahipliği oranında paylaştırılıyor.

Aktifbank’ın kârı Passolig’den

Passolig kartlarının aynı zamanda kredi kartı özelliği taşıması nedeniyle kartı mecburi olarak alan 4,3 milyon taraftar, aynı zamanda bankanın müşterisine dönüştürülüyor.

2017 yılında 178 milyon TL net kâr açıklayan Aktifbank’ın gelir kalemlerinin başında da Passolig geliyor; zira bankanın 6,6 milyon müşterisinin çoğunluğunu Passolig sahipleri oluşturuyor.

Yeni Şafak’ın derdi ne?

Yeni Şafak’ın haberindeki bilgiler ve veriler yeni değil. Yeni olan, Albayrak grubuna ait Yeni Şafak’ın Çalık grubuna ait Aktifbank’ı doğrudan hedef alması..

Başlıktaki “soygun” vurgusunun yanı sıra haberde şöyle ifadeler yer alıyor:

İlk çıktığında haksız ücretlendirmeler sebebiyle tepki çeken uygulama, taraftar ve üye sayısının artışıyla dev bir rant kapısına dönüştü. Milyonlarca futbolseverlerin ödediği maç biletinin yanı sıra Passolig kartına da para ödemek zorunda bırakılması büyük tepki çekiyor.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: