Yoksulluk oranını azalttık dedi ve ekledi: “Makarna, kömür dağıtmıyoruz, nakit para veriyoruz”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal yardımların yüzde 90’ını nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin KocaTBMM Genel Kurulunda, bakanlıklarının 2019 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Selçuk, 2016’da 36 milyar lira olan Türkiye’nin sosyal yardım harcamalarının 2018’de 43,4 milyar liraya çıkarak yüzde 21’lik artış gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin Sürdürebilir Kalkınma Hedefleri Atlası’nda yoksulluk oranlarını dünyada en fazla azaltan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Selçuk, “Bizim sosyal yardım anlayışımızı artırmamızın sebebi yoksulluğun artması değil, bizim daha fazla yardımlara eriştirmemiz sonucu oluyor” diye konuştu.

aile bakanı ile ilgili görsel sonucu

‘KÖMÜRLERİ BELEDİYELERE FATURA ETMİYORUZ’

Bakanlığın yaptığı hiçbir yardımın, seçim takvimine endeksli olmadığını vurgulayan Selçuk, “Yürütülen yardımlarla seçimler arasında bir bağ kurmanın rasyonel bir yaklaşım olduğunu söyleyemem. Ayrıca ‘makarna, kömür dağıtan devlet’ ithamından da kurtulmamız gerekiyor çünkü sosyal yardımların yüzde 90’ını şu anda nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz. Dağıtılan kömürleri de belediyelere de fatura etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

İşsizlik Sigortası Fonu’na ilişkin bütün işlemlerin ilgili kanuna göre yapıldığını belirten Selçuk,  “Şu anda 127 milyar liralık bir fonumuz var” dedi.

Bütün bu yatırımların, fonların değerlendirmesinin İŞKUR Yönetim Kurulu aracılığıyla TESK, TİSK, TÜRK-İŞ, Bakanlık temsilciği ve Hazine ve Maliye Bakanlığının temsilcilerinin olduğu, şeffaf bir ortamda yapıldığını söyleyen Selçuk, “İşsizlik Sigortası Fonu aynı zamanda Sayıştay denetiminden bağımsız değil. Aynı zamanda bağımsız denetim kuruluşları tarafından da 3 aylık dönemler halinde de denetleniyor.” diye konuştu.

“Emeklilikte yaşa takılma”nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, “Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut.” dedi.

KUDUZ AŞISIYLA İLGİLİ BİR SORUN YOK, 70 BİN DOZ AŞI BUGÜN DAĞITILMAYA BAŞLANACAK’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kuduz aşısıyla ilgili herhangi bir sorun olmadığını belirterek bu sabahtan itibaren 70 bin doz aşının ülkeye dağıtılmaya başlandığını açıkladı. Koca, “2019’da yerelleşme kapsamında difteri-tetanos aşısı ruhsatı alınmış olarak bize teslim edilecektir. Ayrıca hepatit A, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B için de yerelleşme çalışmaları devam etmektedir. Grip aşısı, 6 Kasım’da 170 bin doz, kasım ayı sonunda ise 160 bin dozla piyasaya verilmiştir, herhangi bir sorun yoktur” diye konuştu.

SMA ilacının, dünyada Aralık 2016’da piyasaya çıktığını hatırlatan Koca, “Amerika’da çıkan ilacı Türkiye, temmuz ayında Tip 1 hastalarının hepsine vermeye başladı.” dedi.

SMA Tip 2 ve Tip 3 içinse klinik çalışmaların 2018 Nisan ayında tamamladığını anlatan Koca, “Bu dönemde, ilaç firması tek firma olduğu için ruhsat müracaatı yapmadı. Biz fiyat düzenlemesi yapmak için pazarlık yaptığımız dönemde bile pazarlığın sonucunu beklemeden ‘Bu ilacı bütün hastalarımıza veriyoruz’ diye duyurusunu yaptık. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamıyoruz.” dedi.

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: