YSK Erdoğan’ı yalanladı: ‘Tamamen asparagas’

Erdoğan, Demirtaş’ın TRT konuşmayla ilgili “Arkadaşlara YSK’yle görüşün, gitsinler cezaevinde çekimi yapsınlar dedim” dedi. YSK Başkanı Sadi Güven ise, “Erdoğan’ın iddia ettiği gibi bir talimatın kendilerine verilmediğini” söyledi. Başka bir YSK üyesi de “Zaten TRT’de yapılacak konuşmalar YSK denetiminde ve gözetiminde yapılır. Bunun için YSK’ye kimse talimat veremez. Bu açıklamalardaki iddialar tamamen asparagastır” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yapacağı konuşmayla ilgili, “Arkadaşlara YSK’yle görüşün, gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar dedim. Zaten bunlar canlı yayın değil, malum” açıklamasını yapması seçimlere sayılı günler kala bir kez daha Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ne kadar bağımsız olduğu tartışmasını akıllara getirdi.

YSK DOĞRULAMADI: TAMAMEN ASPARAGAS

YSK Başkanı Sadi Güven, özel kalem müdürlüğü aracılığıyla “Erdoğan’ın iddia ettiği gibi bir talimatın kendilerine verilmediğini” bildirdi. Başka bir YSK üyesi de iddiaların tamamen gerçekdışı olduğunu belirterek, “Zaten TRT seçimleri için yapılacak konuşmalar YSK denetiminde ve gözetiminde yapılır. Bunun için YSK Üyesi Cengiz Topaktaş, Edirne Cezaevi’ne giderek bizzat çekimlere katıldı. Ayrıca yine bu üyemiz, TRT’deki montaj işlemine de nezaret etti. Anayasaya göre YSK’ye kimse talimat veremez. Bu açıklamalardaki iddialar tamamen asparagastır” açıklamasını yaptı.

‘ERDOĞAN HAKKINDA ŞİKAYET GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ’

Aynı üye, seçim yasaklarının başladığı, Başbakan ve bakanların kamu imkânlarını çalışmalarında kullanamayacağına ilişkin hükmün aday olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ihlal edilmesine ilişkin, “Böyle bir gündemimiz henüz yok. Ancak eğer bu yönde bir şikâyet gelirse konuyu inceler ve karara bağlarız. Ancak bunu görüşmeden nasıl bir karar verileceğini söylemem hukuken mümkün olamaz” ifadesini kullandı.

‘YSK’YA NE YAZILI NE SÖZLÜ TALİMAT VERİLEMEZ, HUKUKA AYKIRI’

YSK’nin HDP temsilcisi Mehmet Tiryaki, Erdoğan’ın kuruma talimat verme anlamına gelebilecek açıklamalar yapmasına tepki gösterdi. “YSK’ye hiç kimse ne yazılı ne sözlü talimat verebilir” diyen Tiryaki, Erdoğan’ın “YSK’ye talimat veriyor” gibi bir izlenim yaratmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Cumhuriyet’in haberine göre Tiryaki şunları söyledi: “YSK’nin özel kanallarla ilgili yetkisi KHK’yle kaldırıldı. Ancak YSK’nin TRT çekimlerini yaptırma yetkisi var. Yayın saatlerinin ne kadar olacağı, parti logolarının büyüklüklerinin ne olacağı, çekim sırasına ilişkin kuraların nasıl çekileceği, yayın süreleri ve hangi gün olacağı gibi bütün konular YSK’nin görevi. Biz yalnızca Adalet Bakanlığı’na çekimlerin ne zaman olacağını bildirdik.”

Erdoğan’ın Adalet Bakanlığı aracılığıyla YSK’ye bir talimat iletip iletmediği konusunda da, “Adalet Bakanlığı’na şunu yap demiş olabilir ama bunun da bir anlamı yok. Cumhurbaşkanı’nın yetkisi yok” değerlendirmesini yaptı.

YSK’nın Demirtaş için Edirne Cezaevi’nde çekimlerin yapılmasına yönelik verdiği kararda, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün kurama iletilen 08.06.2018 tarih ve 82080 sayılı bir yazıya atıf yapılmıştı. Söz konusu yazıda; Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 92. maddesinde hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumu dışına çıkarılabileceği hallerin düzenlendiği, bunlar arasında propaganda konuşması amacıyla kurum dışına çıkarmanın bulunmadığı belirtilmiş; Demirtaş’ın propaganda konuşması için yapılacak çekimlerin Edirne Cezaevi’nde olması durumunda çekimlerin tek günde yapılması ve bir YSK üyesinin çekimler sırasında hazır olması istenmişti.

HDP: SEÇİME AÇIK MÜDAHALE

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan’ın Demirtaş’ın serbest seçim hakkı kapsamında çalışmalarını yürütmemesi için birçok kuruma açık talimatlar verdiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Erdoğan, bir TV programında, tarafsız ve bağımsız olması gereken YSK’ye talimat verdiğini açıkça ilan etmiştir. YSK’ye bilgi gönderdiğini, Demirtaş’ın TRT propaganda çekimlerinin cezaevinde yapılmasını, kendi kontrolünden geçtikten sonra yayımlanabileceğini ifade ettiğini belirtmiştir. Bir aday diğer bir adayın konuşmaları hakkında karar vermektedir. Bu dünyada görülmemiş bir skandaldır, hukuksuzluktur, seçime açık müdahaledir, suçtur.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın TRT konuşması konusunda YSK’ya talimat verdiği tartışmasına neden olan açıklaması şöyleydı: “Tutuklu olan kişi aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu bir kaçamak yoldur. Buna niye biz öyle fırsatı verelim? Öyle ya da böyle şimdi bu şartlar içerisinde tabii gelecek, işte 5 dakika ya da 10 dakika neyse TRT’de konuşmasını da Edirne’de cezaevinden çekim yapılmak suretiyle yapacak. Bunlar kalkıp, iktidar engelledi diye bir rant elde etmenin gayreti içerisine girebilirler. Mağduriyet pozisyonuna girebilirler. Ben arkadaşlara onu söyledim. Bırakın dedim. Mağduriyet imkânını bunlara vermeyin. Bırakın. YSK’yle görüşün. Gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar. Zaten bunlar canlı yayın değil malum. Ondan sonra konuşması neyse bu konuşması yayınlanır. Olay bu.”

İleri Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: